Chindia e învinsă la Sepsi…Trageți linie și luați măsuri, pentru a evita ecuația retrogradării!

Chindia s-a deplasat la Sfântu Gheorghe pentru ultimul meci oficial din acest an, cu Sepsi. După un debut dinamic, târgoviștenii au deschis scorul prin Ivancic, printr-o execuție spectaculoasă, în minutul 22. Vasvari egalează 5 minute mai târziu, transformând din penalty, acordat la o intervenție necorespunzătoare a lui Novac. În minutul 33 Aioani are o intervenție foarte bună, blocând un șut în zona delimitării careului de 6 metri. Neguț are o șansă mare de a înscrie dar trimite lateral, iar Aioani are o nouă intervenție foarte bună, în minutul 37, când scoate cu piciorul un șut la colțul scurt, care putea aduce un alt gol al gazdelor.

În minutul 56, Aioani are o nouă intervenție bună și arată fără niciun dubiu, că este cel mai bun jucător al Chindiei din această seară. E minutul 62 și jocul are în continuare un ritm bun, ce-i drept nu ca în prima parte, când jucătorii ambelor echipe au fost foarte determinați în joc. Gol Sepsi. Gazdele înscriu prin Ștefan în minutul 77. Yameogo ia două cartonașe galbene în decurs de un minut și lasă echipa în inferioritate numerică, cu 10 minute înainte de final, când era nevoie de tot dispozitivul pentru a încerca măcar egalarea. Novac lovește transversala după o lovitură de cap în minutul 82. Sepsi stă sus și înscrie din nou, printr-un superb gol la lui Flores, în minutul 86, cunoscând astfel câștigătoarea partidei. O manieră ciudată de joc pe final a echipei noastre…Pițian a fost introdus atacant, din deficit enorm de jucători…Martac a fost suspendat, iar Liviu Mihai, Cherchez și Florea au fost accidentați, conform unei știri postate de club. Final de joc, 3-1.

Terminăm pe locul 12, cu 21 de puncte, care asigură barajul, cu toate că mai sunt multe jocuri de disputat. E prea puțin ce s-a realizat până acum, ținând cont de situația bună financiară, de condițiile create pentru o evoluție bună în Liga 1, după atât de mult timp petrecut în eșaloanele inferioare! Avem nevoie de consolidare solidă, pentru a scăpa de ecuația retrogradării.

Un grup de aproximativ 100 de suporteri a făcut deplasarea la Sfântu Gheorghe, scandând în repetate rânduri, chiar dacă erau huiduiți de secui, „România! România!”, pe lângă cântecele specifice. Și stewarzii i-au bruscat pe susținătorii dâmbovițeni. Tot respectul pentru deplasarea efectuată!

Aioani / Benga, Dudea, Leca / Yameogo, Novac (cpt), Bic, Negrea (Dumitrașcu ’46) / Rață (Burlacu ’79) / Neguț, Ivancic (Pițian ’84). Antrenor: Viorel Moldovan.