Euroguard pascanu1.gif 	primordium_submeniu.gif MissTwist

La temperaturi sub 0 grade, câţiva târgovişteni au ieşit din nou în stradă

foto: adevarul.ro Câţiva târgoviştei au protestat şi astăzi, în faţa Prefecturii Dâmboviţa, în ciuda temperaturilor foarte joase. De data nu a mai fost vorba despre o majoritate tânără aşa cum ne-am obişnuit în cadrul protestelor #rezist. Târgoviştenii au scandat împotriva Partidului Social Democrat: „PSD. Ciuma rosie”, În democraţie hoţii stau la puşcărie”, „Dragnea nu fi trist, … Citește mai mult

Localități dâmbovițene, fără energie electrică, din cauza lucrărilor programate. Vezi care sunt:

  În perioada 20.02.2017 – 24.02.2017, SUCURSALA DE DISTRIBUTIE A ENERGIEI ELECTRICE Târgovişte execută lucrări programate, în instalaţiile de medie şi joasă tensiune; în acest sens vor fi întreruperi de energie electrică la micii consumatori şi consumatorii casnici, situaţi în următoarele localităţi:   LUNI, 20.02.2017: Gheboaia-partial, Finta -partial (09.00–15.00); Dobra-partial (09.00–15.00); Produlesti (09.00–16.00); Costesti Deal … Citește mai mult

Târgoviştenii au protestat şi luni, dar numărul lor a fost mult mai mic – VIDEO

Aproximativ 150 de tărgovişteni au protestat şi lui pe străzile municipiului, după abrogarea Ordonanţei 13. Oamenii spun că nu au încredere că asemenea derapaje nu vor avea loc şi în viitorul apropiat. Protestul a fost unul paşnic ca în fiecare seară. După recordul de protestatanţi înregistrat ieri, în întreaga ţară numărul participanţilor a început să … Citește mai mult

Ce gest vrea să facă pentru orașul lui un dâmbovițean care pleacă definitiv din țară

Orașul Pucioasa are oameni cu suflete frumoase, iar acest lucru este demonstrat nu doar de tinerii talentați pe care acum îi cunoaște toată țara. Dovadă stă și proiectul pe care Cătălin l-a gândit ca rămas bun pentru orașul care l-a crescut. Cătălin a ales calea emigrarii, dar până la plecare vrea să umple orașul cu … Citește mai mult

Duminica #rezist – Târgoviştenii au protestat, unii în municipiu, alţii în capitală! FOTO şi VIDEO de la Bucureşti şi Târgovişte

Mii de târgovișteni au luat parte la cel mai mare protest organizat în România, în istoria acestei țări. S-a estimat că peste o jumătate de milion de oameni au fost în stradă, în toate marile orașe ale țării, dar și în urbe mai mici, în duminica #rezist, pe 5 februarie. La Târgovişte, au fost în … Citește mai mult

Cote de trafic – Câţi oameni au citit Gazeta Dâmboviţei în luna ianuarie!

Gazeta Dâmboviţei rămâne publicaţia cu cel mai mare număr de cititori în rândul publicaţiilor on-line judeţene  care au ales să comunice transparent cu cititorii şi prin instalarea de mijloace de măsurare a  traficului cu acces liber. Cititorii pot urmări evoluţia  Gazeta Dâmboviţei pe trafic.ro.  Gazeta Dâmboviţei a înregistrat în luna ianuarie 2017 un număr de … Citește mai mult

Carmen Casandrescu, viitoare antreprenoare din Moroieni, produce dulcețuri fără concurență și își propune, cu sprijinul React, să înființeze o asociație de producători

Se tot vorbește de ceva vreme încoace despre asociații de producători și dezvoltarea comunităților, prin exploatarea potențialului local. La Moroieni, o bogată localitate în fructe provenite din livezi și din pădure, această idee pare să fie înțeleasă și pusă în aplicare de oameni harnici și pricepuți. O mână de femei fără venituri permanente au urmat … Citește mai mult

DÂMBOVIŢA: Sediile PNL şi PSD, pichetate de manifestanţi

În a patra zi de proteste de la Târgovişte, cei care au manifestat pe străzile municipiului i-au taxat deopotrivă şi pe liberali şi pe social democraţi. Traseul manifestanţilor a trecut, ca în fiecare seară pe lângă sediile ambelor formaţiuni politice. Este prima dată când protestatarii pichetează şi sediul liberalilor. Aceştia au strigat în faţa PNL … Citește mai mult

DÂMBOVIŢA: Parlamentarii PNL cer colegilor din PSD să se delimiteze de Grindeanu! Aceștia au anunțat, însă, sprijinul pentru Guvern

Dincolo de stradă, partidele politice au propriu discurs visavi de Ordonanța 13. Astăzi, liberalii dâmbovițeni au trimis o scrisoare deschisă colegilor din PSD, cerându-le o delimitare față de acțiunile Guvernului Grindeanu în raport cu adoptarea celor două ordinanțe. „Scrisoare deschisă, colegilor noștri parlamentarii PSD de Dâmbovița Facem un apel la rațiune față de colegii noștri parlamentarii … Citește mai mult

TÂRGOVIŞTE: Un tânăr cu deficienţe de deplasare s-a străduit să ţină pasul cu protestatarii – VIDEO

Târgoviştenii au ieşit şi vineri seara să protesteze pe străzile municipiului împotriva ordonanţelor. La momentul de vârf, în jurul orei 21:00, au fost peste 2000 de oameni. Bătrâni, tineri şi copii au luat parte pentru a treia seară consecutiv la o manifestaţie paşnică, înosoţiţi de forţe de ordine. O prezenţa inedită a fost cea  a … Citește mai mult

Protestul, de acasă, al unei mame: „Abrogare! Dorim să ne creştem copiii în ţara noastră”

Paula are 39 de ani şi locuieşte într-un din comunele judeţului în care PSD controlează tot ce mişcă, primarul social democrat în funcţie fiind unul din cei mai longevivi din judeţ. Cu toate acestea, tânăra mama a ales să protesteze,deşi majoritatea concetăţenilor se feresc să supere puterea. Pentru că are trei copii şi nu poate pleca … Citește mai mult

O mână de târgovişteni au protestat aseară împotriva ordonanţelor adopatate la lăsarea întunericului

Foto- Valentin Grigore De la debutul acţiunilor de protest legate de Legea Graţierii şi modificarea Codului Penal, Târgoviştea nu a fost pe harta oraşelor în care oamenii au ieşit în stradă. Mulţi tineri târgovişteni  au participat, însă, la protestele din capitală. Aseară, după adoptarea fulger a modificării Codului Penal, într-o şedinţă desfăşurată la Guvern după … Citește mai mult

DÂMBOVIŢA: Oamenii au stat la coadă toată noaptea pentru a-şi înmatricula maşinile fără taxă de mediu

Zeci de dâmboviţeni au petrecut noaptea în stradă,la coadă, în faţa sediului Serviciului de Înmatriculări Dâmboviţa. Asta după ce, de astăzi, 1 februarie, maşinile pot fi înmatriculate fără taxă de mediu. Oamenii se pot înscrie pe o listă de aşteptare, iar pentru a fi prevenite incidentele jandarmii au emis bonuri de ordine. Într-o zi pot … Citește mai mult

Se suspendă temporar activitatea Serviciului pentru Paşapoarte din Găeşti şi Moreni

  Activitatea Serviciului Public Comunitar pentru Eliberarea și Evidența Pașapoartelor Simple Dâmbovița – punctele de lucru Găești și Moreni va fi suspendată temporar din motive de personal. Toate solicitările vor fi soluționate la sediul S.P.C.E.E.P.S Dâmbovița, din Municipiul Târgoviște, Bulevardul Mircea cel Bătrân, nr.2,conform unui comunicat al Instituţiei Prefetului Dâmboviţa.

Ce taxe nu mai percepe Oficiul Național al Registrului Comerțului, începând cu 1 februarie

Începând cu data de 1 februarie 2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 1/2017 privind eliminarea unor taxe şi tarife, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, la registrul comerţului nu se vor mai percepe următoarele: Taxe pentru operațiunile de înregistrare în registrul comerțului: cererea de înregistrare în registrul comerţului … Citește mai mult

DE LA CITITORI: Coada de marţi de la oficiul poştal din cartierul târgoviştean micro 11

Un cititor Gazeta Dâmboviţei atrage atenţia asupra unui aspect din cartierul micro 11. Conform cititorului, poşta cu vamă  nu funcţionează decât o zi pe săptămână, iar oamenii stau foarte mult la coadă pentru a-şi ridica coletele. Cititorul speră că mediatizarea situaţiei va duce la rezolvarea ei, mai ales că cei mai mulţi dintre cei care … Citește mai mult

Fostul preşedinte PNL Dâmboviţa, Ludovic Orban, achitat în dosarul care l-a scos din cursa pentru primăria Bucureşti

Ludovic Orban, în două rânduri preşedinte al PNL Dâmboviţa, a fost achitat în dosarul de corupţie în care era acuzat că a cerut unui om de afaceri bani pentru finanţarea campaniei electorale pentru locale. Acuzaţia a venit chiar înainte de alegerile din această vară când Orban era candidatul liberal pentru primăria capitalei. Acesta s-a retras … Citește mai mult

Salariaţii COS se înscriu în Sindicatul Valahia! În Combinat mai sunt, teoretic, alte două sindicate

După nenumărate încercări de negociere, după manifestaţii stradale de tot felul, angajaţii COS au decis să caute înţelegere şi susţinere în Sindicatul Valahia. De mai bine de două săptămâni se încearcă fuzionarea celor două grupări din cadrul Combinatului de Oţeluri Speciale: Sindicatul Liber Independent (sau vechiul sindicat) şi Sindicatul Metalurgistul. Conducerea celor două federaţii este … Citește mai mult

Se modifică programul Serviciului Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Dâmbovița

  Având în vedere Legea nr. 1/2017 privind eliminarea unor taxe şi tarife, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 15/06.01.2017, începând cu 01.02.2017 vor fi eliminate următoarele taxe : Taxă examinare obţinerea permisului de conducere pentru autovehicule din categoriile şi subcategoriile A, A1, B, B1 … Citește mai mult

În timp ce puterea lor scade vizibil, sindicaliştii locali se luptă între ei

Scrisoare deschisa Sindicatul nostru a aflat din  presa  locala ca la solicitarea salariatilor din cadrul COS TARGOVISTE (in fapt fiind doar la solicitarea unora ),  confederatia Cartel ALFA – filiala Dambovita va organiza o adunare generala in data de 20 ianuarie. Conform statutului filialei Dambovita a confederatiei, deciziile se iau in cadrul Consiliului de Coordonare. … Citește mai mult

DÂMBOVIŢA: Protest spontan al grefierilor şi arhivarilor din cadrul intanţelor şi parchetelor

Personalul auxiliar şi conexdin cadrul instanţelor şi a parchetelor dâmboviţene a protestat astăzi ca urmare a refuzului Ministerului Justiţie de a da curs deciziei nr. 794/2016, pronunţată de Curtea Constituţională la data de 15.12.2016, publicată în Monitorul Oficial nr. 2019/21.12.2016, referitoare la recunoaşterea valorii de referinţă sectoriale unice la nivelul familiei ocupaţionale „Justiţie”. Sindicaliştii cer … Citește mai mult

DÂMBOVIŢA: Zeci de copii deprind tainele învăţăturii în grădiniţa din container

În satul dâmboviţean Cârlăneşti, comuna Vârfuri, copii iau primul contact cu sistemul de învăţământ românesc într-un container metalic. Micuţii locuiesc într-unul din satele izolate ale judeţului şi ajung la şcoală pe o potecă prin grădini pentru că drumul s-a rupt în vară în urma unei alunecări de teren şi nu a mai fost reparat. Tot în … Citește mai mult

În 2016, jandarmii dâmboviţeni au efectuat peste 10 000 de acţiuni

Astăzi, 25 ianuarie a.c., la Centrul Internaţional de Conferinţe – Corpul „K” al Univerităţii Valahia s-a desfăşurat evaluarea activităţii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean „Mircea cel Bătrân” Dâmboviţa, inspectorul şef desemnat, col. Viorel MATEI prezentând invitaţilor şi personalului bilanţul activităţilor desfăşurate pe parcursul anului 2016 de către Jandarmeria Dâmboviţa. La această activitate au participat: prefectul judeţului … Citește mai mult

Acţiuni de intervenţie şi activităţi preventive ale I.S.U. “Basarab I” Dâmboviţa

                  BULETIN INFORMATIV – 25.01.2017   Acţiuni de intervenţie şi activităţi preventive ale I.S.U. “Basarab I” Dâmboviţa în perioada 16 – 24 ianuarie 2017.                                                                                      În perioada 16 – 24 ianuarie 2017, echipajele de intervenţie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Basarab I” al Judeţului Dâmboviţa au fost solicitate şi au intervenit … Citește mai mult

STUDIU: Indicele de percepţie al corupţiei pe 2016! Pe ce loc e România

  Transparency International lansează astăzi raportul anual privind Indicele de Percepție a Corupției (IPC) la nivel global, prin intermediul căruia se realizează un clasament al gradului de corupție în sectorul public, așa cum este perceput de mediul de afaceri și experți independenți din cele 176 de state incluse în analiză. Clasamentul este întocmit prin acordarea de … Citește mai mult