O avarie la o conductă a lăsat în această dimineaţă abonaţii din zonele Micro 6 şi Calea Câmpulung fără apă la robinet
O avarie la o conductă a lăsat în această dimineaţă abonaţii din zonele Micro 6 şi Calea Câmpulung fără apă la robinet
O avarie la o conductă a lăsat în această dimineaţă abonaţii din zonele Micro 6 şi Calea Câmpulung fără apă la robinet
Indiferent câte semnale de alarmă trage presa interesată de problemele dâmbovițenilor, autoritățile nu iau măsuri pentru a îndrepta ceea ce reclamă, cu dovezi, oamenii. Recent am primit la redacție noi imagini despre cum merg clienții firmei Atyc, de data aceasta pe un alt traseu: Târgoviște – Moroieni. Imaginile arată că mașina este plină de persoane … Citește mai mult
INS ( Institutul Național de Statistică) a publicat astăzi datele privind Produsul Intern Brut al României pentru trimestrul II 2015. Comparativ cu primul trimestru al acestui al, PIB-ul a avut o evoluție pozitivă de 0,1%. De asemenea, comparând cu trimestrul II din anul trecut, de astă dată, creșterea este de 3,7% ceea ce ne … Citește mai mult
ZIUA METALURGISTULUI LA COS TÂRGOVIŞTE În fiecare an, în luna August, se sărbătoreşte Sfânta Maria – Adormirea Maicii Domnului -, iar metalurgiştii aniversează ziua breslei lor, asemeni marinarilor. La COS Târgovişte sărbătoarea de anul acesta are o semnificaţie particulară; este primul an de funcţionare în procedura de reorganizare judiciară, iar rezultatele primului semestru sunt … Citește mai mult
Arhiepiscopia Târgoviștei a trimis, în această seară, un comunicat de presă redacției Gazeta Dâmboviței în urma publicării articolului: STRIGĂTOR LA CER! COPIII, ALUNGAȚI DIN PARCUL MITROPOLIEI TÂRGOVIȘTE DE ZIUA SFÂNTULUI NIFON. Conform comunicatului, Arhiepiscopia este cea care a luat decizia închideri parcului pe perioada desfășurării manifestărilor, în 10 și 11 august. Scopul … Citește mai mult
O copie a celebrei săbii a domnitorului Moldovei, Ştefan cel Mare, a fost dăruită astăzi de vicepremierul Gabriel Oprea, Arhiepiscopului Târgoviştei, Nifon Mihaiţă, cu prilejul sărbătorii Sfântului Nifon. La rândul său, Nifon i-a acordat vicepremierului distincţia Arhiepiscopiei Târgovişte: Crucea Valahă. Vicepremierul Oprea a participat astăzi la ceremoniile organizate de Arhiepiscopiei,dar şi la agapă organizată după … Citește mai mult
Vicepremierul Gabriel Oprea este „pelerinul special” al sărbătorii de anul acesta a Sfântului Nifon, sărbătorită cu fast la Târgoviște. Oprea a ascultat slujba alături de preşedintele UNPR Dâmboviţa, Dan Miculescu, după care cei doi s-au închinat la moaştele sfântului. Din informaţiile noastre, Oprea a acceptat invitaţia adresată direct de IPS Nifon Mihăiţă. Premierul României Victor … Citește mai mult
Agenția Națională de Administrare Fiscală a publicat astăzi o listă cu distribuția pe județe a primelor 313 persoane verificate (verificare fiscală prealabilă documentară) din cadrul „Programului de asigurare a conformării fiscale a persoanelor fizice cu risc fiscal”. În județul Dâmbovița vor fi verificate în prima etapă trei persoane. Nu se cunoaște, la acest moment, … Citește mai mult
Astăzi, 10 august, de la ora 17:00, circulaţia rutieră va fi închisă pe Bulevardul Libertăţii, pe tronsonul Complex Mondial- Strada Poet Grigore Alexandrescu. Mâine, 11 august, circulaţia va fi închisă începând cu ora 6:00 pe Calea Domnească, tronsonul Mănăstirea Stelea- Arhiepiscopia Târgovişte, Bulevardul Libertăţii şi Bulevardul Mircea cel Bătrân. Riveranilor li s-a recomandat să nu … Citește mai mult
Adrian Catalan, fost viceprimar liberal al oraşului Titu a preluat conducerea organizaţiei locale a ALDE – Alianţa Liberalilor şi Democraţilor, rezultată din fuziunea PLR şi PC. Catalan este consilier local al oraşului, declarându-se independent odată cu legea migraţiei. Adrian Catalan a avut discuţii cu Petre Ionel, preşedinte executiv, pentru a se alătura ALDE Dâmboviţa. Cei doi vor … Citește mai mult
Deși, a fost zi de mare sărbătoare ortodoxă, Schimbarea la Față, marcată cu o cruce roșie în calendarul bisericesc lucrările de reabilitare ale sediului Arhiepiscopiei Târgoviște au continuat. Se pare că firmei i s-a cerut dea zor să termine lucrările, în ciuda crucii roșii din calendar, până pe 11 august, când la Târgoviște … Citește mai mult
33 de nume sunt săpate în marmură la intrarea în Curtea Domnească din Târgoviște. 33 de domni și voievozi care au condus Țară Românească din Curtea Domnească ridicată la Târgoviște în vremea lui Mircea cel Bătrân! 33 de portrete de bărbați de stat pe care Gazeta Dâmboviței vi le prezintă din dorința de a păstra vie … Citește mai mult
Cinci tineri din Târgovişte şi Picior de Munte care au plecat la mare cu un atocar al firmei de transport Atyc, având bilete dus-întors, au fost umiliţi de societate care nu i-a mai adus înapoi la Târgovişte. După o zi de coşmar, tinerii s-au întors cu trenul până la Bucureşti, iar din capitală i-au … Citește mai mult
Declaraţie politică Preşedintele Consiliului Judeţean şi al PSD Dâmboviţa, Ţuţuianu Adrian, s-a dat din nou în stambă, lansând o serie de atacuri isterice la adresa PNL şi a liderilor acestuia. În lipsă de preocupări şi de subiecte de presă, întâiul stătător al judeţului vrea să convingă pe toată lumea că albul e negu şi negrul … Citește mai mult
Liberalii dâmboviţeni au încheiat perioada de depunere a candidaturilor interne pentru funcţiile de primar al municipiului Târgovişte, consilier local al municipiului şi consilier judeţean. Lista cuprinde 53 de nume, majoritatea optând şi pentru consiliul local şi pentru consiliul judeţean. Pentru primăria Tâgovişte şi-au manifestat intenţia a de a intră în sondajul intern al partidului: Ciprian … Citește mai mult
Declarație de Presă – “Tensiunile din PSD Dâmbovița” sunt numai dorințe ale opoziției! L-am apreciat pe domnul deputat Ludovic Orban care susține în continuare Codul Fiscal chiar dacă președintele l-a retrimis spre Parlament. De aceea, recentele declarații ale domniei sale în presa locală nu pot fi decât (sper) rezultatul unor dezinformări. Să fie foarte clar, … Citește mai mult
Tensiunile din PSD Dâmbovița încep să devină interesante ca discurs și pentru opoziția PNL, firavă în exprimări punctuale la adresa oponenților politici. Recent într-o conferință de presă a PNL la care au fost prezenți copreședinții Gorghiu și Blaga, la dezbaterea subictului „război în PSD, Ponta contra Dragnea”, copreședintele PNL Dâmbovița, Ludovic Orban a … Citește mai mult
ARCTIC, cel mai mare angajator din judeţ, atrage politicienii ca un magnet. Copreşedinţii PNL, Vasile Blaga şi Alina Gorghiu au fost prezenţi, ieri, în judeţul Dâmboviţa, unde au vizitat şi fabrica de frigidere de al Găeşti. Arctic-ul este cel mai mare angajator din judeţul Dâmboviţa, fabrica fiind unul dintre reperele internaţionale în materie de … Citește mai mult
Comunicat de presă Alina Gorghiu şi Vasile Blaga, co-preşedinţii Partidului Naţional Liberal, vor fi prezenţi mâine, 31 iulie, în judeţul Dâmboviţa, pentru a se întâlni cu birourile politice ale organizaţiei judeţene şi ale organizaţiilor locale. Programul liderilor PNL cuprinde şi o vizită la ARCTIC Găeşti, dar şi o întrevedere la Rectoratul Universităţii … Citește mai mult
[youtube width=”600″ height=”400″ video_id=”g6zy9yVPjDM”] În aceste condiții s-a călătorit, astăzi, de la București spre Târgoviște. Oamenii au concurat pe locuri mai ceva decât la facultate, dar cum afară erau aproape 40 de grade, au acceptat bătaia de joc a, deja, celebrei firme Atyc, pentru a ajunge mai repede acasă. „33 de călători pe 17 locuri pe … Citește mai mult
„Deșteaptă-te, române!” este imnul național al României, începând cu 1990. Pentru o vreme, a fost de asemenea imn național al Republicii Democratice Moldovenești (1917 – 1918) și al Republicii Moldova (1991 – 1994). Poemul „Un răsunet” al lui Andrei Mureșanu, redactat și publicat în timpul Revoluției de la 1848, a fost pus pe note în ziua … Citește mai mult
Afirmații tranșante ale cunoscutului jurnalist, Cornel Nistorescu, în emisiunea „Ultimul Cuvânt” realizată de Cătălin Ștriblea la postul B1 Tv. Nistorescu a declarat că în opinia sa, dosarul deputatului de Dâmbovița Ion Stan a fost instrumentat de SRI și că serviciile au vrut să scape de acesta din cauza divergențelor de opinie dintre parlamentar … Citește mai mult
Cei care au trecut vineri pe lângă defunctul parc Mihai Bravu, aflat pe marginea, luată de apă, a râului Ialomiţa, nu şi-au putut abţine un zâmbet când au văzut ditamai reclama: „Aici c…!”(foto). Acum nu ştim cine e autorul, dar bănuim (destul de precis) ce a vrut să spună. Nu, nu a … Citește mai mult
Mult disputată funcţie de preşedinte al organizaţiei de tineret a TSD Târgovişte, generează disconfort în tabăra social democraţilor, mai ales că tinerii sunt mai slobozi la gură. Cel mai interesat de rezultatul luptei, din prisma viitoarei candidaturi la funcţia de primar al municipiului Târgovişte, s-a poziţionat neutru faţă de lupta colegilor. … Citește mai mult
ÎPS Nifon Mihăiţă, Arhiepiscopul Târgoviştei, a lipsit la evenimentul de inaugurare a obiectivului Peştera Ialomiţei, reabilitat pe fonduri europene. Prezenţa sa fusese anunţată de autorităţile judeţene, mai ales că la întrare în peşteră se află celebra mănăstire construită în XVI, de domnitorul Mihnea cel Rău. În adâncul peşterii la aproximativ 200 m se afla … Citește mai mult
Deputatul Virgil Guran, ales în colegiul Câmpina, Prahova, și-a depus adeziunea la PNL Dâmbovița. Conform presei prahovene, Virgil Guran face politică de mulți ani, iar în tot acest timp a trecut prin mai multe partide, din partea cărora a candidat pentru diferite funcții, pe plan local sau național. A fost la PSD, PUR, PNDC, PNL, PLR, … Citește mai mult
Fostul premier şi preşedinte PSD, Adrian Năstase, a participat astăzi la inaugurare Peşterii Ialomiţei din judeţul Dâmboviţa. Adrian Năstase a fost premier al României între decembrie 2000 și decembrie 2004. La alegerile prezidențiale din 2004 a fost candidatul Partidului Social Democrat la funcția de șef al statului. În al doilea tur de scrutin a fost învins … Citește mai mult
Din 10 iulie se poate ajunge pe asfalt până în zona Padina! Mai sunt numai doi km de drum pietruit până la mânăstirea Peștera și încă cincisute de metri până la telecabină. Un proiect mult așteptat de către iubitorii de munte în sfârșit prinde contur. Este vorba de drumul de acces în zona montană, DJ … Citește mai mult
Cartel Alfa a solicitat, astăzi, în cadrul Comisiei de Dialog Social a județului, naționalizarea Combinatului de Oțeluri Speciale Târgoviște. Practic sindicaliștii cer că autoritățile județene să găsească o utilitate publică pentru COS, în baza căreia să înceapă procedura de expropriere. Liderul Cartel Alfa Dâmbovița, Nicolae Dragodănescu, crede că măsura ar opri demolarea … Citește mai mult
Competiţia internă din TSD Târgovişte intră într-o nouă etapă. Mâine, vicepreşedintele organizaţiei, Alexandru Sburliş, îşi va depune candidatura pentru funcţia de preşedinte. Alexandru Sburliş a declarat în exclusivitate pentru Gazeta Dâmboviţei: Mâine îmi depun dosarul pentru că cei doi candidați nu sunt așa de tineri pe cât sunt eu. Le cunosc problemele și am … Citește mai mult