Euroguard pascanu1.gif 	primordium_submeniu.gif MissTwist

Tinerii, alungați cu ulei ars, din centrul municipiului Târgoviște

Un cititor Gazeta Dâmboviței a trimis redacției câteva fotografii ale clădirii Prefecturii Dâmbovița. Fotografiile aufost făcute în urma cu câteva zile și arată zona din spatele clădirii, aproape de parcare, mânjită cu ulei ars. În lipsa unor alte atracții în centrul orașului, dar și a Skate Parkului promis de autorități, în zona se strâng tinerii … Citește mai mult

DÂMBOVIȚA: Poziția oficială a autorităților, în cazul pestei porcine africane

Comunicat de presă   Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală București a confirmat apariția virusului de pestă porcină africană în județul Dâmbovița, într-o gospodărie din comuna Lucieni, satul Lucieni. Centrul  Local de combatere a bolilor din județul Dâmbovița s-a întrunit astăzi, 16.09.2018, ora 08.00, pentru a adopta planul de măsuri privind controlul și combaterea acestei … Citește mai mult

Cum a ajuns pesta în Dâmbovița! A costat 5 lei/kg! Ce măsuri s-au luat la Lucieni

Filtru rutier în această dimineață la Lucieni. Autoritățile au vrut să verifice dacă sunt transportate animale sau produse de origine animală.  Pesta porcină a fost confirmată în gospodăria unui cetățean. Acesta mai avea un porc care a  fost confiscat în această dimineață de medicii veterinari, pentru analize. Oamenii spun că pesta a ajuns la Lucieni, … Citește mai mult

Primul caz de pestă porcină, confirmat în Dâmbovița! S-a convocat CLCPB

sursa foto Tulceanews Comitetul Local de Combatere și Prevenire a Bolilor s-a întrunit, în această dimineață începând cu ora 8:00, la Prefectura Dâmbovița. Una din probele de la porcii morți la Lucieni este pozitivă. Deocamdată cazul de pestă porcină este unul izolalat. Membrii CLCPB discută măsurile ce trebuie luate în acest context. Deocamdată autoritățile îndeamnă … Citește mai mult

 ”Let’s Do It Romania!” – ecologizare în parcurile din Găești

Găeștenii au făcut și anul acesta parte din campania pentru Ziua Mondială a Curațeniei – ”Let’s Do It Romania!” Alături de autorități, elevi voluntari din două licee din oraș au strâns mizeria din parcurile orașului:  „Față de anii trecuți, s-au strâns cantități de gunoi mult mai mici. Mulțumesc cadrelor didactice și elevilor de la Colegiul Național … Citește mai mult

Ionel Petre: ALDE Dâmbovita trebuie să fie un model de succes pentru celelalte județe din proiectul ”Let`s do it, România!”

Președinele ALDE Dâmbovița, Ionel Petre,  vicepreşedinte al Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate, a anunțat că organizația politică pe care o conduce se va implica activ în campania Let`s do it, România. Evenimentul va avea loc mâine, 15 septembrie. „ALDE Dâmbovita trebuie să fie un model de succes pentru celelalte județe din proiectul ”Let`s do it, România! Am … Citește mai mult

Potrivit liderului de sindicat al polițiștilor dâmbovițeni, plata orelor suplimentare, la stadiul de vis

Teoretic, plata orelor suplimentare pentru polițiștii care sunt nevoiți să stea ore în șir peste program, se poate face, numai că de la teorie la practică este cale lungă. Chiar dacă, la nivelul MAI, s-a adoptat un ordin special care înlesnește plata orelor suplimentare, polițiștii nu au motive prea multe de bucurie pentru că timpul … Citește mai mult

Protest, în stradă, al lucrătorilor din Penitenciarul Găești

Protest al lucrătorilor din Penitenciarul Găești, în cadrul unui mișcări de protest generală în sistem. Salariații acuză condițiile de muncă, neplata orelor suplimentare, precum si neînregistrarea unor ore efectuate. Angajații din penitenciar cer demisia ministrului Tudorel  Toader și a directorului general Marian Dobrică. „Solicităm pe această cale rezolvarea urgentă a revendicărilor ce țin de îmbunătățirea … Citește mai mult

Doliu la Penitenciarul Găești. Colegii trasmit condoleanțe familiei cms. șef Gheorghe MOCANU

Colegii din Penitenciarul Găești anunță cu mare regret trecerea la cele veșnice a comisarului șef de penitenciare Gheorghe MOCANU, un coleg cu deosebite calități morale și profesionale. Înmormântarea va avea loc duminica, 16 septembrie, ora 11.00, în localitatea de domiciliu, Lunca Corbului, Județul Argeș. Transmitem, pe aceasta cale, sincere condoleanțe familiei îndurerate! Dumnezeu sa-l odihnească! … Citește mai mult

Copiii de la Smaranda Gheorghiu, pompieri pentru o zi cu sprijinul Geo-Sting

Elevii, din mai multe clase ale Școlii multietnice „Smaranda Gheorghiu” Târgoviște, au fost, ieri, oaspeți ai societății Geo- Sting, specializată în servicii în domeniile Apărării Împotriva Incendiilor, Protecției Civile și Securității și Sănătății în Muncă. Aceștia au sărbătorit, în avans, Ziua Pompierilor. Elevii au aflat câteva dintre secretele meseriei, au avut posibilitatea de vedea mașinile … Citește mai mult

Urmează să îți schimbi locul de muncă? Iată cum poți să faci o impresie plăcută!

Schimbarile au intotdeauna un impact mare asupra oamenilor. Acelasi lucru se poate spune si in ceea ce priveste renuntarea la un job, si implicit la un colectiv, si angajarea intr-un alt loc. Bineinteles ca emotiile sunt la locul lor inca dinainte de a ajunge la noul loc de munca si mai ales in primele doua … Citește mai mult

Din 2019, Statistica renunță la hârtie și va culege datele în format electronic

Din 2019 culegerea datelor statistice se va face numai online la Direcția Județeană de Statistică Dâmbovița! Dacă în cazul agenților  economici, culegerea datelor se face online, prin intermedul unui portal  special, pentru gospodăriile populației se mai folosesc încă formularele de hârtie care urmează să dispară începând de anul viitor… din circuitul statistic. Potrivit directorului Direcției  … Citește mai mult

Durere fără margini pentru primarul Găeștiului! Soția sa a pierdut lupta cu boala

Doliu în familia primarului orașului Găești, Gheorghe Grigore. Soția acestuia, Antoaneta, a pierdut lupta cu o boală cruntă. Antoaneta Grigore a trecut la cele sfinte noaptea trecută, după  o lungă suferință. Aceasta va fi înmormântată în cursul zilei de  joi. Redacția Gazeta Dâmboviței transmite sincere condoleanțe familie îndurerate!

Trei alpiniștii târgovișteni, la peste 5600 de metri, pe vârful Elbrus din munții Caucaz

Sambata 08.09.2018 simbolurile Asociatiei de Turism CHINDIA, ale orasului Targoviste si drapelul Romaniei au fluturat la 5642 m altitudine pe varful Elbrus din muntii Caucaz (situati la granita dintre Europa si Asia). Considerat de catre geografi cel mai inalt punct al continentului European, varful Elbrus face parte din celebrul ,,TOP 7” – cea mai inalta … Citește mai mult

TÂRGOVIȘTE: Spectacol de proiecție de lumini cu temă istorică, pe Turnul Chindiei

”Holograma 3D” a susținut, vineri, 7 septembrie, un spectacol de proiecție lumini pe Turnul Chindiei. Tema  ”Video mapping”-ului a fost una istorică, find prezentați câțiva domnitori emblematici din istoria Tării Românești. Spectacolul de proiecție a fost completat de unul de sunet, pe un text semnat de scriitorul târgoviștean Vasile Lupașc, sub simbolul România 100. Evenimentul  a … Citește mai mult

#DÂMBOVIȚA100: A mobilizat 1000 de români din diaspora pentru a ajuta 300 de copii săraci să înceapă școala

#Dâmboviţa100 – o campanie Gazeta Dâmboviţei, în anul Centenarului! 100 de poveşti despre oameni şi locuri, poveşti care merită spuse! Marius Simionică a părăsit România în 2005. Părinții lui locuiesc la Cornățelu, într-una dintre cele mai sărace zone ale județului. Din 2009 muncește în Marea Britanie, dar nu a uitat nici de Cornățelu, nici de … Citește mai mult

Proiect inedit de ghidaj! Poveștile Centrului Vechi al municipiului Târgoviște, spuse de elevi!

Târgoviștenii sunt invitați să descopere poveștile Centrului Vechi al Târgoviște, în cadrul primei inițiative de ghidaj voluntar din municipiu,  ce va susținută de elevi, sub îndrumarea redactorului șef al publicației Gazeta Dâmboviței, Crina Zamfirescu, și al profesorului doctor, Cornel Mărculescu, colaborator al publicației. Inițiativa face parte din proiectul „Zidurile au apărat oamenii, acum oamenii apără zidurile! … Citește mai mult

DÂMBOVIȚA: Două primării au validat listele de semnături „fără penali”. Dosarele au fost depuse și la Târgoviște

12.290 de semnături au fost strânse în județul Dâmbovița pentru inițiativa cetățenească „fără penali în funcții publice”. Campania cetățenilor a fost susținută de USR, filiala dâmbovițeană strângând semnături alături de voluntari. Dâmbovița a avut un target de 10.000 de semnături. Membrii USR din județ, alături de președintele filialei, deputatul Dumitru Lupescu, a luat parte și … Citește mai mult

TÂRGOVIȘTE: Flash mob pentru patrimoniu! Tinerii vor să apere zidurile

Peste 20 de tineri au luat parte la un flash mob organizat, la Târgoviște, în cadrul proiectului „Zidurile au apărat oamenii, acum oamenii apără zidurile! Lobby și advocacy în cetatea Târgoviștei”. Proiectul urmărește responsabilizarea tinerei generații cu privire la patrimoniul arhitectural al orașului,  sensibilizarea opiniei publice cu privire la acesta, dar și o reacție activă … Citește mai mult

A doua ediție a Festivalului Toamnei, la Bezdead, pe 13 octombrie

Pe 13 octombrie, la Bezdead are loc cea de-a doua ediție a Festivalului Toamnei, un eveniment ce își propune să promoveze produsele tradiționale locale. Anul trecut, evenimentul a adus în localitate oameni din tot județul, care s-au bucurat de bunătăți tradiționale aduse de producători: miere, brânză, plăcintă, dar și legume, dulcețuri, zacuscă, compot și alte conserve … Citește mai mult

Kiss FM este radioul numărul 1 în România

Conform studiului de audiență, realizat în perioada 23 aprilie – 12 august 2018 de IMAS – Marketing și sondaje SA și Mercury Research S.R.L. la nivel național, Kiss Fm este ascultat zilnic de 2.388.400 de ascultători. În Târgoviște Kiss FM poate fi ascultat pe 98 FM, iar persoana de contact pentru promovarea de evenimente, contracte … Citește mai mult

PREMIERĂ: Primul ceas vitraliu va fi expus, în acest weekend, la Pucioasa

Watchmaker-ul român, Augustin Matei, va expune, în acest weekend, la Centrul Cultural Pucioasa, în cadrul Sărbătorilor Stațiunii Pucioasa. Expoziția de ceasuri Augustin Matei va cuprinde și primul ceas vitraliu din lume, nouă creație a watchmaker-ului. Va fi deschisă, de astăzi, de la ora 19:00. „Este o abordare tehnică nouaă, îndrăzneață și care mi-a reușit. Are … Citește mai mult

10 greșeli de evitat în obținerea vinului de casă din must de la Jidvei

Obținerea celui mai bun vin de casă este dezideratul fiecărui gospodar. Compania Jidvei vine în sprijinul celor care își doresc un vin de casă 100% natural, sănătos și savuros, oferindu-se posibilitatea a-și produce vinul de casă din must provenit de la struguri de calitate din soiuri nobile – Fetească Regală cu Muscat Ottonel, Sauvignon Blanc, … Citește mai mult

O rețea Wi-Fi le-a dat emoții târgoviștenilor care au petrecut în weekend pe Centrul Vechi

O rețea Wi-Fi a stârnit o adevărată teorie a conspirației, sâmbătă seara, pe Centrul Vechi al municipiului Târgoviște. Cei care au vrut să se conecteze la rețelele restaurantelor au găsit în listă și una denumită DIICOT Monitorizare Mobil. A fost suficient că oamenii să se împartă în două categorii: unii convinși că instituțiile statului sunt … Citește mai mult

EXCLUSIV: KFC deschide la Târgoviște un restaurant de tip Drive Thru

Rețeaua de restaurante KFC își continuă planurile de extindere, cuprinzând și Târgoviștea. KFC va deschide în orașul nostru o unitate de tip Drive Thru. KFC va începe construcția primului restaurant din Dâmbovița, anul viitor, fiind deja stabilită locația. KFC va fi amplasat în zona centrală, în apropierea Jysk – Praktiker, pe strada Locotenent Stancu Ion. … Citește mai mult

TÂRGOVIȘTE: Schelă „abandonată” de 10 luni, vopsită și împodobită cu flori. „Măcar să arate mai bine!”

Amplasată în noiembrie 2017, în centrul municipiului Târgoviște, la Blocul H2 de pe Bulevardul Mircea cel Bătrân, o schelă a fost „aniversată” astăzi cu multă culoare și flori. După ce a trecut de la indignare, la frustare și furie, proprietara unei afaceri încurcată de schela pe care nu lucrează nimeni de 10 luni (data la … Citește mai mult

Programul Serbările Băilor Pucioasa – 2018. Organizatorii reconstituie atmosfera stațiunii din anii 30

PUCIOASA ”MON AMOUR” Tema: Velocipedul – ECHILIBRU, SIGURANȚĂ, ÎNCREDERE, MIȘCARE              Perioada interbelică este perioada care ar defini Stațiunea balneoclimatică “Băile Pucioasa”, stațiune  de  mare faimă în anii 30 – care se dezvoltă datorită apelor minerale sulfuroase, concentrate existente în zonă. Proiectul Cultural ”Pucioasa Mon Amour”, din cadrul Conceptului  STRADA SCHIMBĂ ORAȘUL are ca scop … Citește mai mult