Chindia, cu stângul la prima reprezentaţie din retur

Chindia a început cu stângul meciurile din returul campionatului. Dâmboviţenii nu au putut obţine nici un punct cu Universitatea Cluj, după ce s-au înclinat, în deplasare, cu scorul de 1-2. Pe „Cluj Arena” elevii lui Nicu Croitoru n-au putut să-şi i-a revanşa cu ardelenii şi au înregistrat a doua înfrângere în a faţa acestora în actualul sezon. Chiar dacă târgoviştenii au debutat promiţător în joc, „Şepcile roşii” şi-au arătat superioritatea în actul secund, când au intrat în posesia tuturor punctelor puse în joc. Cum Chindia s-a jucat cu ocaziile în prima repriză, clujenii au deschis scorul prin Ursu (31), iar în ultimul sfert de oră al jocului şi-au asigurat victoria prin Tarcea (76), care a punctat printr-o lovitură de cap. Pentru Chindia, singurul gol în deplasarea de la Cluj a fost semnat de golgeterul Cherchez, cu zece minute înainte de intrarea la vestiare. În schimb, până la prima reuşită a gazdelor, târgoviştenii au irosit o lovitură de la 11 metri prin Anton, obţinută de Voinea, după ce a fost faultat în careu de Crişan. Împotriva ardelenilor, Croitoru a aruncat în luptă o formulă de echipă alcătuită din Meilă – Pătru, Ispas, C. Dinu (66 B. Dinu), Martac – Neniţă (75 B. Vasile), Voinea, Anton, Stoica – Cherchez (81 L. Mihai), Popa. Eşecul suferit cu Universitatea a dus Chindia să coboare pe locul 6 în clasament şi la un pas să părăsească zona de play-off. Un alt aspect îngrijorător pentru dâmboviţeni l-a reprezentat şi faptul că au ajuns la al treilea eşec consecutiv în deplasare, suferit în repriza a doua. Pentru a nu părăsi plutonul primele şase locuri din serie, Chindia va fi obligată să obţină victoria în meciul cu CS Mioveni, din runda următoare a campionatului.

sursa foto: Liga 2.ro