Un an excelent pentru educația dâmbovițeană: 56 de premii la fazele naționale ale olimpiadelor. Vezi cine sunt elevii merituoși:

 

 

 

 

 

 

 

Rezultate foarte bune ale elevilor județului Dâmbovița la olimpiadele din acest an școlar : 56 de olimpici naţionali premiaţi la cele 34 de olimpiade desfăşurate până în prezent. Rezultatele cele mai bune au fost obţinute la Istorie, Arhitectură, Fizică, Robotică, Geografie și Muzică.  În felul acesta, performanțele au fost atinse atât de elevii care studiază disciplinele reale, cât și de cei care studiază disciplinele umane.

 

Performanțele sunt foarte bune, având în vedere că la competiţiile şcolare au participat elevi din toate judeţele ţării, iar numărul de competitori a fost limitat de către Ministerul Educaţiei Naţionale. Județul Dâmbovița a fost reprezentat de  aproximativ 250 de elevi din 12 licee și 6 școli gimnaziale.

 

De remarcat că rezultatele obţinute de către elevii dâmbovițeni sunt cele mai bune din ultimii 6 ani. Regulamentul Olimpiadelor precizează că premiile şi menţiunile acordate în cadrul acestor competiţii şcolare sunt limitate: câte un premiu pe întreaga disciplină la nivel naţional. În aceste condiții, elevii noștri au obținut 12 premii I, 6 premii II, 3 premii III, 19 menţiuni şi 16 premii speciale. Sunt rezultate foarte importante, onorante pentru judeţul nostru, astfel încât, la acest moment, putem să afirmăm că învăţământul dâmbovițean face un pas important spre afirmarea excelenței în educație.

 

 

O imagine frumoasă au făcut şi elevii din clasele de gimnaziu, aceştia obţinând rezultate notabile la Educație Civică, Limba Română, Matematică, Educație Tehnologică și Muzică Instrumentală. De asemenea, au fost obţinute premii şi în domeniul învățământului  vocaţional artistic, teologic şi pedagogic.

 

 

Sunt lucruri extraordinare care fac cinste județului, iar rolul nostru este de a-i felicita atât pe copii, cât și pe profesorii și părinții acestora. Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița își propune să-i încurajeze și să-i stimuleze într-o Gală a Excelenței, care să beneficieze de suportul autorităților!

 

Conducerea ISJ Dâmbovița

 

 

 

 

 

 

 

VEZI MAI JOS CINE SUNT

OLIMPICII JUDETULUI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr. Crt. Numele și prenumele elevului/Membrilor echipei Unitatea de învățământ Clasa Olimpiada școlară / Concurs pe discipline sau din CAEJ/CAERI/CAEN Etapa Disciplina Profesor(i) coordonator (i) Premii
1 DUMITRU ANTONIA MARIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ION MAREȘ” VULCANA-BĂI III Olimpiada școlară Națională MADE

FOR EUROPE

PÎRVU SORINA VANESSA I
2 DUMITRU TEODOR COLEGIUL ECONOMIC ”ION GHICA” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională MADE

FOR EUROPE

RĂDULESCU CARMEN I
3 Iancu M. Maria Teodora COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE IX Olimpiada școlară Națională Istorie Orfanu  Mihaela I
4 Brebeanu C, Vlad Cfristian COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE X Olimpiada școlară Națională Istorie Orfanu Mihaela I
5 Radu V. Ana Maria, Stoica N. Tudor George ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”MIHAI VITEAZUL” PUCIOASA IV Olimpiada școlară Națională Cultura civica Parnia Roxana Alexandra I
6 Petre Angelo Andi COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE X Olimpiada școlară Națională Geografie Stancu Valentin I
7 Olteanu V.Andrei-Sorin LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE  XI Olimpiada școlară Națională Arhitectură prof.Radu Daniela I
8 Savu Ioan Daniel COLEGIUL NAȚIONAL ”ION LUCA CARAGIALE” MORENI  X Olimpiada școlară Națională Fizica Chisulescu Gabriel I
9 Corul Macarie Ieromonahul SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX ”SF. IOAN GURĂ DE AUR” TÂRGOVIȘTE IX XII Olimpiada școlară Națională Muzica Cazan Florinel Ciprian I
10 Echipa  (LICEUL VOIEVODUL MIRCEA – Vlasceanu Sebastian, Gârboveanu Răzvan, Olteanu George, Porojan Valentin, Mitra Ruxandra), (COLEGIUL NAȚIONAL CONSTANTIN CARABELLA  – Ciobanu Laurențiu, Dinu Cristian, Kshirsagar Jay),  COLEGIUL NAȚIONAL IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU (Tenea Mihai) LICEUL VOIEVODUL MIRCEA
COLEGIUL NAȚIONAL C. CARABELLA
COLEGIUL NAȚIONAL IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU
IX – XII Trofeul International Robotor – Etapa “Cupa Chindiei” Națională ROBOTICĂ RIZA LIVIU 3 premii I,
1 premiu II
11 Enache Petru-Rareş LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională Canto popular prof.Tufeanu Maria II
12 Enescu G.Diana- Gabriela LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională Arhitectură prof.Radu Daniela II
13 BOBARU ALEXIA-ANDREEA COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE X Olimpiada școlară Națională LIMBA

ENGLEZĂ

MARCU POPESCU MĂDĂLINA II
14 Corul Cantabile LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE IX – XII Olimpiada școlară Națională Muzica Iancu Maria II
15 Ciobanu Laurențiu, Ghița Andra CNC Carabella XI Concursul INFOMATRIX Interna-țională Secțiunea

programare

RIZA MONICA MEDALIE DE ARGINT
16 PETRE BIANCA GEORGIANA COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA XII Olimpiada școlară Națională MADE

FOR EUROPE

DIACONESCU MIHAELA III
17 DUMITRU ALEXANDRA IULIANA COLEGIUL NAȚIONAL ”CONSTANTIN CANTACUZINO” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională MADE

FOR EUROPE

MAREȘ SILVIA III
18 Olteanu G.Ştefan LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE XI Olimpiada școlară Națională Proiectare

ambientală

prof.Ivaşcu Bogdan III
19 PAVELESCU VIVIANA ANDREEA COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE VIII Olimpiada școlară Națională MADE

FOR EUROPE

MARCU MĂDĂLINA Mențiune
20 BĂNESCU  B.  EMA IOANA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ION CIORĂNESCU” MOROENI VI Olimpiada școlară Națională Discipline

tehnologice

– Educație

tehnologică

Dumitrescu Mihaela Mențiune
21 ENE I. IONUŢ GABRIEL LICEUL TEHNOLOGIC PUCIOASA XII Olimpiada școlară Națională Discipline

tehnologice – Fabricarea

produselor

din lemn

Diaconescu Gheorghiţa Mențiune
22 Rizea M. Al;exandra ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”PROF. PAUL BĂNICĂ” TÂRGOVIȘTE VIII Olimpiada școlară Națională Istorie Mihai Adriana Mențiune
23 Dobre Gh. Elena Alexandra COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA XII Olimpiada școlară Națională Psihologie Stanescu Maria Mențiune
24 COSTEA F. DARIA IOANA COLEGIUL NAȚIONAL ”VLADIMIR STREINU” GĂEȘTI V Olimpiada școlară Națională LIMBA ȘILITERATURA ROMÂNĂ POPESCU ELENA Mențiune
25 Udrea Ana Maria LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE XI Olimpiada școlară Națională Canto clasic prof.Micuţă Mihaela Mențiune
26 Bobe M.Octavian-Mihai LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE XI Olimpiada școlară Națională Design

de produs

prof.Radu Daniela Mențiune
27 Iorga Alexandru ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”PICTOR NICOLAE GRIGORESCU” TITU VI Olimpiada școlară Națională Fizica Voicu Ioana Iuliana Mențiune
28 Zaharachescu Mihail Marian ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”CORESI” TÂRGOVIȘTE VIII Olimpiada școlară Națională Fizica Podaru Ion/ Constanta Predica Mențiune
29 Branescu Ioana COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională Fizica State Gabriel/ Popescu Marcela Mențiune
30 MIRESCU C. TEODOR RĂZVAN LICEUL TEORETIC ”IANCU C VISSARION” TITU a XII-a Olimpiada școlară Națională OLIMPIADA INTERDIS-CIPLINARĂ ȘTIINȚELE PĂMÂNTULUI Băjănaru Mădălina-fizică
Mitrescu Elena-chimie
Răducu Cecilia-biologie
Șerban Gheorghe-geografie
Mențiune specială
31 Mirescu Teodor Razvan LICEUL TEORETIC ”IANCU C VISSARION” TITU XII Olimpiada școlară Națională Chimie Mitrescu Elena Mențiune specială
32 Bulai Eusebiu Christian COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA  XI Olimpiada școlară Națională Chimie Diaconescu Mihaela Cristina Mențiune specială
33 Oprea Alexandra Nicoleta COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA XI Olimpiada școlară Națională Chimie Diaconescu Mihaela Cristina Mențiune specială
34 Rânca Elena Adriana COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE XI Olimpiada școlară Națională Chimie Leontescu Georgiana Mențiune specială
35 Bratu Bogdan Gabriel COLEGIUL NAȚIONAL ”ION LUCA CARAGIALE” MORENI X Olimpiada școlară Națională Chimie Marinescu Alexandra Mențiune specială
36 Cuculea Andra Cristina COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE IX Olimpiada școlară Națională Chimie Leontescu Georgiana- Cuculea Raluca Mențiune specială
37 Oprea Constantin Adrian COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE IX Olimpiada școlară Națională Chimie Leontescu Georgiana- Moroşan Bogdan Mențiune specială
38 LECOIU RADU ANDREI COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE VI Olimpiada școlară Națională MATEMATICA ERCULESCU LAURA Premiu special
39 PASCALE ANDREI GEORGE COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE  X Olimpiada școlară Națională MATEMATICA CATANA DANIELA Premiu special
40 ZAMAN IOANA COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională MATEMATICA POPESCU VERONICA Premiu special
41 NICHITA RADU COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA XI Olimpiada școlară Națională MATEMATICA VOICU VICTORIA Premiu special
42 ALDICA MIRUNA MARIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”DIACONU CORESI” FIENI VIII Olimpiada școlară Națională MATEMATICA ALDICA GIZELA Premiu special
43 Negrea A. D. Alexis Stefan LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE VIII Olimpiada școlară Națională Geografie Setreanu Liliana Premiu special
44 Buleandra Ioana Miruna COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE IX Olimpiada școlară Națională Geografie Stancu Valentin Premiu special
45 Purcoi Larisa Elena COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE XII Olimpiada școlară Națională Geografie Iarca Dumitru Premiu special
46 STANCIU V. IONUȚ ALEXANDRU COLEGIUL NAȚIONAL ”VLADIMIR STREINU” GĂEȘTI XI Olimpiada școlară Națională LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ PUCHEANU ELENA Premiu special
47 HUMINIC L. IOANA TEODORA COLEGIUL NAȚIONAL ”IENĂCHIȚĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIȘTE IX Olimpiada școlară Națională LIMBA LATINĂ MARINESCU ADINA RODICA Premiu special
48 DANCIU S.C. MARIA CRISTINA COLEGIUL NAȚIONAL ”CONSTANTIN CANTACUZINO” TÂRGOVIȘTE X Olimpiada școlară Națională LIMBA LATINĂ MARINESCU ADINA RODICA Premiu special
49 MIHAI I. ALEXIA ANDRA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”CORESI” TÂRGOVIȘTE VII Olimpiada școlară Națională LIMBA ȘI LITARATURA ROMÂNĂ NEDELCU MARIA Premiu special
50 Preda Andrei LICEUL DE ARTE ”BĂLAȘA DOAMNA” TÂRGOVIȘTE V Olimpiada școlară Națională PERCUTIE prof.Hoţescu Rareş Premiu special
51 DUMITRA VALENTIN CRISTIAN COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA X Olimpiada școlară Națională LIMBA

ITALIANĂ

ȘERBAN ALINA-MARIA Premiu special
52 ȘINDILAR GEANINA COLEGIUL NAȚIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA X Olimpiada școlară Națională LIMBA

ITALIANĂ

ȘERBAN ALINA-MARIA Premiu special
53 Echipa Advanced Robotics Tehnologies – (LICEUL VOIEVODUL MIRCEA – Vlasceanu Sebastian, Gârboveanu Răzvan, Olteanu George, Porojan Valentin, Mitra Ruxandra, David Halip, Anghel Sergiu), (COLEGIUL NAȚIONAL CONSTANTIN CARABELLA – Ciobanu Laurențiu, Dinu Cristian, Voinescu Andrei, Jay Kshirsagar),  (COLEGIUL NAȚIONAL CONSTANTIN CANTACUZINO – Matei Eduard) LICEUL VOIEVODUL MIRCEA
COLEGIUL NAȚIONAL CONSTANTIN CARABELLA, COLEGIUL NAȚIONAL CONSTANTIN CANTACUZINO
VII – XII Concursul First Tech Challenge Națională ROBOTICĂ RIZA LIVIU Premiul “Winning Alliance Award”

Regata Valeriana

Gurmand + Raiman

Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]

#Citeste si:



Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Un gand despre “Un an excelent pentru educația dâmbovițeană: 56 de premii la fazele naționale ale olimpiadelor. Vezi cine sunt elevii merituoși:

  • 8 mai 2017 at 20:14
    Permalink

    Face-ti un tabel si cu banii pe care i-au investit parintii in pregatirile acestor copii. Ar fi mai relevant…..

    Reply

Lasă un răspuns

Info politica de confidentialitate

Cititorii Gazetei - Google.com
Cititorii Gazetei - Trafic.ro