Victorie în ultimul meci al anului! CSM Târgovişte şi-a luat revanşa cu CSU Alba Iulia

CSM Târgovişte a găsit din nou drumul succesului în Liga Naţională de baschet feminin. Campioana României a obţinut, în această seară, o victorie importantă la ultima reprezentaţie din acest an. Pe teren propriu, echipa dâmboviţeană s-a mobilizat la maximum şi a depăşit-o pe CSU Alba Iulia, cu scorul de 66-56. Recitalul elevelor lui Vasic în disputa cu ardelencele s-a remarcat în primele 20 de minute, când acestea au condus cu 38-26. În schimb, în actul secund, dâmboviţencele au cedat destul de repede terenul, iar adversarul a trecut la conducerea ostilităţilor de sub panou. Cu frâna de mână trasă, jucătoarele CSM-ului au cedat ultimele sferturi şi au întâmpinat câteva emoţii pentru a-şi lua revanşa în faţa lui CSU Alba Iulia, în urma eşecului suferit în meciul tur. În disputa cu ardelencele, Donica Cosby, Andreea Orosz şi Tabytha Wampler au fost cele mai eficiente jucătoare ale grupării dâmboviţene. Primele două componente au realizat câte 14 puncte, iar ultima 13. De partea cealaltă, Nicole Webb a punctat numai puţin de 19 puncte, fiind cea mai bună marcatoare de pe teren. Prin succesul cu Alba Iulia, CSM Târgovişte a atins cea de-a opta victorie din campionat. Următorul joc din LNBF pentru CSM Târgovişte va fi pe 9 ianuarie, tot pe teren propriu, în compania lui Phoenix Galaţi.

CSM Târgovişte – CSU Alba Iulia 66-56 (25-16, 13-10, 17-18, 11-12)

CSM: A. Thompson (5), D. Cosby (14), P. Green (12), L. Toma (7), T. Wampler (13) – A. Orosz (14), A. Huţanu (1). Antrenor: Predrag Vasic.

CSU: A. Logan (2), V. Abel (6), N. Webb (19), M. King (4), S. Ursu – A. Uiuiu, J. Antic (17), M. Fodor (4), K. Miteva, E. Dincă (4). Antrenor: Miroslav Popov.