TENIS FEMININ: Sorana Cîrstea s-a impus în prima confruntare cu Irina Begu!

Târgovișteanca a câștigat ultimul tur al calificărilor, cu 6-2, 7-6(9), împotriva altei românce, Irina Begu, calificându-se pe tabloul principal al turneului de la Hobart, Australia. Deși meciul a părut echilibrat până în momentul când scorul era 5-3 pentru Begu, în setul secund, Sorana a revenit și a câștigat ultimul tur al calificărilor, fiind practic singurul reprezentant român la acest turneu. Meciul a avut o durată de o oră și 52 de minute.

Sorana se situează pe locul 74 WTA, în timp ce Irina se află pe locul 101. În urma victoriei, Cîrstea a obținut un cec de 2.300 de dolari și 19 puncte WTA, în competiția care va avea premii totale de 275.000 de dolari. Kristyna Pliskova este adversarul Soranei din primul tur.

Și Begu și-a adjudecat 1685 de dolari și 12 puncte WTA, îndreptându-se către Melbourne, pentru Australian Open.