Euroguard pascanu1.gif 	primordium_submeniu.gif MissTwist

Crucea Roșie Dâmbovița, ajutor de urgență pentru o familie din Răzvad, rămasă sub cerul liber în urma unui incendiu

COMUNICAT   Urmare a sesizării președintelui subfilialei de Cruce Roșie Răzvad și a reprezentanților autorității publice locale, reprezentanți ai Filialei de Cruce Roșie Dâmbovița, voluntari membri ai detașamentului județean de intervenție în caz de dezastre s-au deplasat  în data de  3.04.2019, în comuna Răzvad unde au acordat sprijin de urgență unei o familii alcătuită din … Citește mai mult

Nina Sandu, din nou demisă. CJAS Dâmbovița minte în privința contestației pe care aceasta a depus-o

Ambiții la nivel înalt în Casa Națională de Asigurări de Sănătate. După ce i-a fost admisă plângerea prealabilă și a fost repusă în funcție, ca președinte al CJAS Dâmbovița, Nina Sandu a primit o nouă decizie de revocare. Dacă la prima, în luna februarie, CNAS postase un comunicat cu privire la motive, acum situația rămâne … Citește mai mult

Șase albanezi, care lucrau fără forme legale în Dâmbovița, trimiși sub escortă în țara natală

Polițiștii de imigrări din Dâmbovița, în cooperare cu inspectori de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă, în urma acțiunilor întreprinse, au depistat 6 cetățeni străini, din Albania, care desfășurau activități lucrative fără forme legale, pe raza județului. Aceștia au fost îndepărtați sub escortă de pe teritoriul României, iar pe numele lor s-a instituit consemn … Citește mai mult

DE LA CITITORI: Deșeuri la tot pasul, în urma constructorilor

Un cititor Gazeta Dâmboviței ne semnalează disconfortul creat pentru locuitorii unui cartier de deșeurile rezultate în urma reabilitării Grădiniței 26 din micro 11. Cititorul spune că acestea sunt împrăștiate în mai multe locuri și că ar sta acolo de mai bine de o lună. „Aș vrea să vă semnalez un lucru. La grădinița nr 26 … Citește mai mult

DE LA CITITORI: Toalete insalubre în clădirea care adăpostește AJOFM și Casa de Pensii

Un cititor ne semnalează situația toaletelor insalubre aflate în clădirea care adăpostește AJOFM și Casa de Pensii. Sute de oameni tranzitează zilnic clădirea, mulți dintre ei persoane vârstnice. „Cam așa arată toaletă de la o instituție Europeană tranzitată de sute de persoane zilnic – Agenția pentru ocuparea forței de muncă Dâmbovița! Insalubră și cu un … Citește mai mult

GĂEȘTI: Se va stinge lumina în instituțiile publice, dar și iluminatul public, astăzi, între 20.30-21.30

Primăria Găești a anunțat că se alătură evenimentului mondial Ora Pământului. Astfel, în oraș se vor stinge luminile în instituțiile aparținând autorităților locale, ar și iluminatul public. “Dragi găeșteni, astăzi pe mapamond se sărbătorește Ora Pământului. Ca atare, în orașul nostru vom stinge iluminatul public și la clădirile primăriei între 20.30-21.30. Vă mulțumesc pentru înțelegere!” a transmis … Citește mai mult

Comunitatea psihologilor dâmbovițeni anunță cu regret și profundă durere dispariția prematură a colegei lor, doamna Constanța Roșu

Comunitatea psihologilor dâmbovițeni anunță cu regret și profundă durere dispariția prematură a colegei lor, doamna Constanța Roșu (Tănțica), cea care s-a dedicat dezvoltării si consolidării filialei județene a Colegiului Psihologilor și despre care psihologii spun ca a fost mereu o persoană disponibilă, calmă, tolerantă și altruistă. Respectul, modestia, bunătatea și demnitatea omului minunat Constanța Roșu … Citește mai mult

Reforma drepturilor de autor: ce beneficii aduce această Directivă pentru cetățeni

În 26 martie, Parlamentul European a votat în favoarea noii Directive privind drepturile de autor, menită să aducă beneficii concrete cetățenilor, tuturor sectoarelor creative, presei, cercetătorilor, celor care lucrează în domeniul educației și instituțiilor de patrimoniu cultural. Vicepreședintele pentru piața unică digitală, Andrus Ansip, și comisarul pentru economie digitală și societate digitală, Mariya Gabriel, au salutat rezultatul … Citește mai mult

Ambulatoriul de Specialitate și UPU din cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște, extinse cu fonduri europene

Miercuri, 27 martie 2019, la Târgoviște, au fost semnate contractele de finanțare pentru „Extinderea și dotarea Ambulatoriului de Specialitate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște” și ”Reabilitarea, modernizarea și extinderea Unității de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgoviște”. Cele două au o valoare cumulată de aproximativ  20 de milioane de lei. Semnarea … Citește mai mult

EUROPE DIRECT Târgoviște continuă campania de promovare a importanței participării la alegerile europarlamentare din mai 2019

Provocările societății moderne sunt din ce în ce mai dificil de abordat. În acest context, viitorii europarlamentari vor avea o misiune grea, iar participarea tuturor cetățenilor la euro-alegerile din luna mai este crucială. Din nefericire, din ce în ce mai mulți cetățeni cu drept de vot aleg să nu-și exprime părerea, iar acest lucru afectează … Citește mai mult

Petre Ionel, la coordonarea Reuniunii Directorilor privind Managementul Chimicalelor

Reuniunea Directorilor privind Managementul Chimicalelor a strâns, la Pitești, în perioada 20 – 22 martie reprezentanţii industriei chimicalelor din România şi din Uniunea Europeană. Evenimentul, în premieră pentru Uniunea Europeană, a fost coordonat de Ionel Petre, vicepreședintele Agenției Naționale a Ariilor Protejate, fiind organizat sub egida președinției României la Comisiei Europeană. “Subiectele de pe agendă … Citește mai mult

S-a stins Floarea Rădulescu, primarul comunei Cornățelu

   Cuvintele sunt prea sărace pentru a exprima durerea pe care o simțim la pierderea colegei noastre, doamna primar al comunei Cornățelu, Floarea Rădulescu. Am pierdut un om minunat, un dascăl al comunității, un profesionist în administrație, un coleg pe care ne-am putut bizui. Suntem cu toții alături de familia îndoliată și de comunitatea care … Citește mai mult

De Ziua Apei, Stația de Epurare Târgoviște Sud și-a deschis astăzi porțile pentru elevi și studenți

”Apă pentru toți” este tema Zilei Mondiale a Apei 2019, sărbătorită în fiecare an în data de 22 martie. Obiectivul numărul 6 de dezvoltare durabilă de pe agenda ONU își propune să existe apă pentru toată lumea până în anul 2030. Miliarde de oameni nu au, însă, în prezent, acces la apă sigură, în gospodării, … Citește mai mult

DÂMBOVIȚA: Două persoane private de libertate le-au vorbit elevilor despre cum au ajuns după gratii

Comunicat de presă “Dincolo de aparențe” la Penitenciarul Găești             Astăzi, 22 martie 2019, în intervalul 10-12, a avut loc o nouă întâlnire în cadrul Proiectului de prevenire a delicvenței juvenile “Dincolo de aparențe”. Proiectul se desfășoară în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița. Întalnirea s-a adresat elevilor Școlii Gimnaziale Aninoasa și ai Scolii … Citește mai mult

Elevi din Dâmbovița și Brașov, în pepiniera Pucioasa de „Ziua internațională a pădurilor”

 „Ziua internațională a pădurilor”, sărbătorită la pepiniera amenajată pe locul fostei Păstrăvării de la Pucioasa,  unde silvicultorii dâmboviţeni au invitat un grup de elevi și cadre didactice din judeţul Dâmboviţa (de la Şcoala „Vasile Cȃrlova” Tȃrgoviṣte şi de la Liceul Tehnologic  Pucioasa), dar şi din Braṣov, pentru a participa la o acţiune de repicaj, respectiv … Citește mai mult

Oameni și cai, binecuvântați de Paștele cailor 2019 – Bulgarii târgovișteni duc mai departe tradiția strămoșească!

  Comunitatea bulgară din cartierul Matei Voievod al municipiului Târgoviște a sărbătorit, astăzi, Paștele cailor sau Tudorița. Un obicei străvechi care are la bază legătura dintre oameni și cai, în condițiile în care generații de bulgarii și-au câștigat existența cu ajutorul cabalinelor cu care au muncit pământul. Legumicultori recunoscuți, bulgarii târgovișteni, deși au trecut la … Citește mai mult

Cum a arătat protestul #sieu #RomâniaVrea Autostrăzi, în Dâmbovița! (FOTO)

sursa foto facebook: Vlad Dinulescu Mișcarea pornită de suceveanul Ștefan Mandachi, care cere construirea Autostrăzii Moldova, a fost susținută, astăzi, de sute de dâmbovițeni. Aceștia au oprit activitatea pentru 15 minute, de la ora 15:00. Foarte mulți șoferi au oprit mașinile în trafic, iar mai multe societăți au decis ca muncitorii să oprească lucrul pentru 15 … Citește mai mult

69% dintre români cred că știrile false reprezintă un pericol pentru democrație

Românii consideră că știrile și informațiile care denaturează realitatea sau chiar sunt false reprezintă un pericol pentru democrație (69%, media europeană fiind de 76%).  În plus, 72% dintre români consideră că știrile false sunt deseori întâlnite, față de 68% la nivel european și reprezintă o problemă la nivel național (pentru 69% dintre români; 71%, la … Citește mai mult

Femeile din Partida Romilor Târgoviște s-au distrat pe cinste de ziua lor

Nici la Partida Romilor Târgoviște ziua femeii nu a trecut neobservată. Membrele organizației s-au distrat la un restaurant din Târgoviște, pe acordurile lăutarilor. Petrecerea este una devenită de tradiție. Voia bună le-a fost transmisă, se pare, și oaspeților care nu au refuzat inivitația la horă. Femeile din Partida Romilor i-au avut alături pe deputatul Carmen … Citește mai mult

#RomâniaVreaAutostrăzi: Hotel Peștera suspendă activitatea pentru 15 minute, pe 15 martie

Hotel Peștera a anunțat, astăzi, că se alătură protestului #RomâniaVreaAutostrăzi inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. „Ne alăturăm și noi protestului #RomâniaVreaAutostrăzi și vom suspeda activitatea Hotelului Peștera vineri 15 Martie 2019 la ora 15.00 pentru 15 minute. Sperăm ca pe lângă mult promisa Autostradă București-Brașov, să avem Drumul TransBucegi deschis permanent. Avem … Citește mai mult

Președintele Tribunalului Dâmbovița, pe lista celor care cer CSM să intervină pentru oprirea protestelor magistraților

Dragoș Popoiag – președintele Tribunalul Dâmbovița  se află pe lisa celor 30 de președinți și vicepreședinți de tribunale care cer CSM să oprească protestele magistraților. Sute de judecători din țară protestează față de modificările aduse Legilor Justiției. VEZI și: Magistrații târgovișteni își suspendă activitatea și se alătură protestelor contra ordonanței 7 MOTIVELE ” Modificari de esenta precum … Citește mai mult

TÂRGOVIȘTE: Un marș al tăcerii în memoria foștilor deținuți politici anticomuniști

Asociația Neamunit Târgoviște a organizat, sâmbătă, 9 martie, un marș al tăcerii, în memoria foștilor deținuți politici anticomuniști. Marșul a avut loc pe traseul: Monumentul Eroilor – Monumentul Martirilor- Monumentul Foștilor Deținuți Politici Anticomuniști din Târgoviște. Tot sâmbătă, o altă asociație – Asociația Literata a comemorat Ziua Deținuților Anticomuniști printr-o slujbă de pomenire a acestora, desfășurată … Citește mai mult

De ziua lor, doamnele din Titu s-au întrecut în rețete delicioase de prăjituri

   Probabil că cea mai dulce petrecere de 8 martie din județ a fost organizată la Titu. Câteva zeci de doamne au acceptat invitația Organizației locale a PSD Titu, dar și provocarea, în premieră, a colegelor din organizație, de a participa la eveniment cu o prajitură de casă. Doamnele au stabilit că vor face o … Citește mai mult

Două asociații au comemorat Ziua Deținuților Anticomuniști. Autoritățile nu au organizat evenimente cu acest prilej

   La Târgoviște, Asociația Literata a comemorat Ziua Deținuților Anticomuniști printr-o slujbă de pomenire a acestora, desfășurată la Monumentul Eroilor Anticomuniști, din Calea Câmpulung. O mână de oameni, rude ale celor decedați în temnițele comuniste au luat parte la eveniment. Și asociația Neamunit Târgoviște a marcat ziua, printr-un marș al tăcerii. Autoritățile locale sau județene … Citește mai mult

Carol al II-lea, reînhumat la Curtea de Argeș. IPS Nifon a fost delegatul Preafericitului Daniel pentru mutarea osemintelor

Rămășițele pământești ale regelui Carol al II au fost  scoase vineri din cripta aflată în curtea Mănăstirii Curtea de Argeş și reînhumate, sâmbătă, 9 martie,  în noua criptă din necropola Catedralei Arhiepiscopale de la Curtea de Argeş. În aceeași criptă se odihnesc Regele Mihai, fiul lui Carol al II-lea şi Regina Ana. Sicriul a fost purtat … Citește mai mult

Direcţia Judeţeană de Statistică Dâmboviţa… şi femeia în statistici! Prezenţa femeii în viaţa economico-socială a judeţului

La 1 iulie 2018, populaţia feminină dâmboviţeană era de 266.334 persoane, iar ponderea femeilor în total populaţiei judeţului a fost de  51,0. Femeile reprezintă 49,9% din numărul total al salariaţilor, ponderi mai mari deţinând în sănătate (83,7%), învăţământ (71,6%), hoteluri şi restaurante (64,6%), etc. De 8 Martie, de Ziua Internaţională a femeii, statisticienii dâmboviţeni au … Citește mai mult