CSM Târgovişte a terminat în forţă sezonul regulat

CSM Târgovişte a încheiat sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet feminin precum o mare echipă. Campioana României şi-a respectat blazonul şi a obţinut în ultima parte a acestuia o serie de şapte victorii consecutive. Chiar dacă s-a poziţionat lângă podium, după scurgerea celor 22 de etape, gruparea dâmboviţeană are culoar accesibil spre semifinalele campionatului, atâta timp cât în prima fază a play-off-ului o va întâlni pe ICIM Arad, ocupanta locului 5. Pentru a arăta că şi în acest sezon ţinteşte o medalie la final, CSM a finalizat ultima rundă a stagiunii regulate printr-o victorie. Beneficiind de un moral excelent, campioana a dat de pământ cu Olimpia Braşov (71-66), în deplasare, luându-şi astfel revanşa, după eşecul suferit în partida tur. Într-un meci în care ambele formaţii au jucat cu garda jos, CSM-ul a început timid jocul, pierzând primul sfert la trei puncte diferenţă. Până la pauza mare târgoviştencele au revenit spectaculos pe tabelă, intrând la cabine în avantaj (40-38). Dâmboviţencele au arătat şi în startul actului secund un anumit trac, dar descătuşarea acestora spre victorie s-a produs în ultimele zece minute ale întâlnirii, când au câştigat sfertul cu 19-10. La ultimul joc dinaintea play-off-ului cea mai prolifică marcatoare a campioanei a fost Tabytha Wampler, cu 21 de puncte realizate. Pentru Olimpia, cele mai multe puncte au fost realizate de Biljana Pesovic (18).

Olimpia CSU Braşov – CSM Târgovişte  66-71 (21-18, 17-22, 18-12, 10-19)

Olimpia: J. Sharpe (15), C. Bartee (12), B. Pesovic (18), A. Ferariu (4), D. Ardelean (3), B. Logan (6), T. Chirilă, J. Mitic (8), G. Irimia, A. Haas, M. Ferariu, R. Chiş. Antrenor: Dan Calancea.

CSM: D. Cosby (8), T. Wampler (21), A. Olah (12), P. Green (8), L. Toma (16), A. Vârjoghe, A. Pop (4), I, Nagy, R. Alecu, A. Huţanu (2). Antrenor: Predrag Vasic.