Campioana a eşuat pe teren propriu! CSM Târgovişte, înfrângere neaşteptată cu Alexandria

CSM Târgovişte a simţit destul de repede gustul înfrângerii în noul sezon al Ligii Naţionale de baschet feminin. În a treia etapă a campionatului, pe teren propriu, echipa dâmboviţeană nu a mai găsit reţeta câştigătoare şi a cedat, neaşteptat, în faţa lui CSBT Alexandria, cu scorul de 74-78. Trupa lui Predrag Vasic a debutat cu stângul în meci şi a pierdut primul sfert la o diferenţă de opt puncte (19-27). Replica târgovişteană a venit în următoarele două sferturi, când CSM-ul s-a impus de fiecare dată destul de clar (25-20 şi 15-4). În schimb, în ultimele zece minute ale întâlnirii, dâmboviţencele au luat piciorul de pe acceleraţie, iar adversarul a profitat din plin de acest lucru, adjudecându-şi ultimul sfert (15-27), dar şi o nesperată victorie finală. Într-o partidă în care S. Arnold a fost MVP-ul jocului, cu 23 de puncte reuşite, pentru CSM cele mai multe puncte au fost semnate de E. Williams şi T. Principe, unde ambele jucătoare au marcat câte 14. Pentru campioana României, următorul joc va fi tot pe teren propriu, sâmbătă, împotriva rivalei de moarte, Sepsi Sfântu Gheorghe.

CSM Târgovişte – CSBT Alexandria 74-78 (19-27, 25-20, 15-4, 15-27)

Marcatoare

Târgovişte: E. Williams (14), T. Principe (14), T. Wampler (13), L. Toma (12), A. Orosz (10), A. Thompson (8), D. Cosby (3).

Alexandria: S. Arnold (23), E. Brown (18), A. Chivu (16), M. Mihai (11), B. Alaiba (6), G. Rus (2), M. Chelariu (2).