Festivalul Păpuşilor Vii începe mâine. Aflaţi locaţiile în caz de ploaie!

Distribuie:
Deschiderea Atelierului de mânuit  păpuşi – Gabriel APOSTOL şi studenţi UNATC
Deschiderea Atelierului de confecţionat păpuşi – Radu Dinulescu
Ora 10.30 – Parcul Chindia – Scena I – II / Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacole grădiniţe, şcoli
Spectacol de dans – clasa Georgiana Lambru
Ora 14.30 – Parcul Chindia
Muzică de promenadă
Ora 16.00 – Parcul Chindia – Scena III / In caz de ploaie, se suspenda
Spectacol „Cenuşăreasa – Teatrul Junior – Târgovişte
Adaptare: după Fraţii Grimm,
Regia: Viorica Mihalache
Scenografia/Costume: Cristina Melinte, Simona Negru
Distribuţia: Anisia Dobra, Medeea Melinte, Radu Iordache, Raluca Petre, Cosmin Chivulescu, Ioana Nicolae, Cătălina Stroie, Maria Chivulescu, Ana-Maria Dobrin, Alexandra Negru, Eric Negru, Alexandra Dobre, Andreea Antonescu, Aida Creţu.
Ora 17.00 – Teatrul Municipal Târgovişte – Parcul Chindia
PARADA PĂPUŞILOR VII
TRASEU: PLECARETeatru Municipal Târgovişte – Secţia „Mihai Popescu”-Calea Domnească → B.dul Libertăţii → Str. poet Gr. Alexandrescu → Str. Dr. Marinoiu → Str. I.H. Rădulescu → Calea Domnească  →   SOSIRE – Parc CHINDIA.
Ora 18.30 – Parcul Chindia – Scena I / Foaier – Teatrul Municipal Târgovişte (in caz de ploaie)
Spectacol „Capra cu trei iezi” – Trupa  PIC PAC POC – Târgovişte
Autor: Ion Creangă
Regia: Cristian Olaru, Mihai Bălăceanu
Scenografia: Marius Niţu
Distribuţia: Cristian Olaru, Mihai Bălăceanu, Marius Niţu
Ora 19.30 – Parcul Chindia – Scena III / In caz de ploaie, se suspenda
Colecţia „WHITE SENSATION” – Şcoala populară de artă Octav Enigărescu”-Târgovişte, Clasa de design vestimentar prof. Paula MIHĂLĂCHIOIU
Ora  20.30 – Închidere
SÂMBĂTĂ, 02.06.2012
Ora 10.30 – Parcul Chindia
Animaţie clown, păpuşi gigant
Ora 11.30 – Parcul Chindia
Spectacolul COPILĂRIE ÎN PAŞI DE DANS – Şcoala populară de artă Octav Enigărescu – Târgovişte, Clasa de dans prof. coregraf Mihaela RĂDULESCU
Ora 12.30 – Parcul Chindia– Scena I / Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacolul CĂLUŢUL COCOŞAT” – Teatrul de păpuşi „Ciufulici”- Ploieşti
Autor: adaptare de Mihaela Rus după P.Ersov
Regie: Mihai Androne
Scenografie: Mihai Androne
Muzică: Vasile Mihaila
Distribuţia: Nelu Neagoe, Cătălin Radulescu, Hendrich Ioan Mircea, Mihaela Rus, Carmen Bogdan, Lizica Sterea, Ioana Roşu, Dana Vulc
Ora 13.30 – Parcul Chindia – Scena III /  Sala Mihai Popescu (in caz de ploaie)
Spectacolul ŢARA CLOVNILOR – Teatrul Andrei Mureşanu – Sf. Gheorghe
Autor: Loredana Grigoriu
Regia: Loredana Grigoriu
Distribuţia: Ana Nicolae, Sergiu Alius, Mona  Codreanu, Ileana Surdu, Nae Croitoru, Duta Guruianu
Ora 14.30 – Parcul Chindia
Muzică ambientală
Ora 16.00 – Parcul Chindia – Scena I / Ora 15.00 – Sala Mihai Popescu (in caz de ploaie)
Spectacolul PINOCCHIO” – Teatrul Municipal Bacovia/Teatru de animaţie – Bacău
Autor: după Carlo Collodi
Regia: Laurenţiu Budău
Dramatizare: Laurenţiu Budău
Scenografia/Costume: Edi şi Liliana Laşoc
Muzica: Aurel Ursinschi
Distribuţia: Aurel Ursinschi, Marian-Puiu Gheorghiu, Alina Neagu, Adina Iftime, Ion Coşa, Marlene Duduman/ Liliana Isbîndă, Mihaela Popa, Laurenţiu Budău
Ora 17.00 – Parcul Chindia – Scena II / In caz de ploaie, se suspenda
Spectacolul „MOTANUL ÎNCĂLŢAT” – Teatrul Municipal Târgovişte – Secţia „Mihai Popescu”
Autor: adaptare după Charles Perrault
Regia: Alin Antemir
Scenografia/ Costume: Mihai Andron
Distribuţia: Ştefan Ştefanescu, Puşcălau Ana, Mihaela Brebinaru, Bălăceanu Mihai, Ilie Ghergu, Costin Butăroiu.
Ora 18.00 – Parcul Chindia –Scena III / Sala Mihai Popescu (in caz de ploaie)
Spectacolul URSUL PĂCĂLIT DE VULPE – Teatrul de păpuşi „Cărăbuş” – Brăila
Autor: Victoria  Samoila
Regia: George Popa
Scenografia/Costume: Oltea – Clara Dărângă Răsnovanu
Muzica: Ioan Popescu
Distribuţia: Iulian Gheorghe, Daniela Antonescu, Aurora Popescu, Liliana Alexandrescu, Gabriela Picus, Chirpac Florin
Ora 19.00 – Parcul Chindia- Scena I / In caz de ploaie, se suspenda
Spectacolul CENUŞĂREASA” – Opera Comică pentru copii  – Bucureşti
Regia şi Coregrafia: Corina Dumitrescu
Scenografia: Viorica Petrovici
Ilustraţia Muzicală: Alexandru Istrate
Asistent Coregrafie: Cătălin Caracas
Distribuţia: Theodora Munteanu, Alis Gheorghe, Alexa Corneanu, Andreea Soare, Mihai Pricope, Andy Ardeleanu, Dani Manea, Ionut Birjovanu, Octavian Iuga, Claudiu Buldan, Roberta Enisor
Ora 20.00 – Închidere
DUMINICĂ, 03.06.2012
Ora 09.00 – Parcul Chindia
Muzică ambientală
Animaţie clovni, păpuşi gigant
Ora 10.00 – Parcul Chindia –Scena IV / Foaier – Teatrul Municipal Târgovişte (in caz de ploaie)
Lansare carte – „POVESTEA LUI VLAD VODA DRACULEA”, volumul I din “Zece poveşti pe care le datorăm copiilor noştri” – Vasile Lupasc
Ora 10.30 – Parcul Chindia – Scena II / In caz de ploaie, se suspenda
Spectacolul „PINOCCHIO” – Teatrul Municipal Târgovişte – Secţia „Mihai Popescu”
Autor: după Carlo Collodi
Regia si scenariu: Gabriel Apostol
Scenografia/ Costume: Oltea – Clara Dărângă Răsnovanu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Ştefan Ştefanescu, Ilie Ghergu, Dana Sîngă, Ana Puşcălau, Mihaela Brebinaru, Mihai Bălăceanu, Ionuţ Constantinescu
Ora 11.30 – Parcul Chindia –Scena III / Sala Mihai Popescu (in caz de ploaie)
Spectacolul „LADIŢA FERMECATĂ A LUI VITÉZ LÁSZLÓ” – Teatrul de păpuşi „Cimborak” – Sf. Gheorghe
Autor: Kemény Henrik
Regia: Nagy Kopeczky
Păpuşi, decor: Lenkefi Zoltán
Distribuţia: Nagy Lázár József, Nagy K. Kálmán
Ora 12.30  – Parcul Chindia – Scena I / Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacolul  PUIUL DE LEBADĂ”- Teatrul pentru copii şi tineret „Gong” – Sibiu
Autor: H. Ch. Andersen
Regia: Monica Baldea
Scenografia/Costume: Monica Baldea
Ilustraţie muzicală: Monica Baldea
Distribuţia: Monica Baldea, Barbara Crişan, Raluca Neacşu
Ora 13.30 – Parcul Chindia – Scena II / 14.30 – Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacolul PĂCALĂ – Teatrul „Ţăndărică” – Bucureşti
Autor: adaptare Cristian Pepino după motive populare
Regia: Ioan Brancu
Scenografia/Costume: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Mihai Dumitrescu, Gabriel Apostol, Alina Teianu, Alina Petrescu, Ilona Hrestic, Marin Fagu
Ora 14.30 – Parcul Chindia- Scena III / Ora 13.30 – Sala Mihai Popescu (in caz de ploaie)
Spectacolul URSUL PĂCĂLIT DE VULPE – Teatrul de păpuşi „Cărăbuş” – Brăila
Autor: Victoria  Samoila
Regia: George Popa
Scenografia/Costume:  Oltea – Clara Dărângă Răsnovanu
Muzica: Ioan Popescu
Distribuţia: Iulian Gheorghe, Daniela Antonescu, Aurora Popescu, Liliana Alexandrescu, Gabriela Picus, Chirpac Florin
Ora 15.00 – Parcul Chindia
Muzică ambientală
Ora 16.00 – Parcul Chindia – Scena I / Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacolul SCUFIŢA ROSIE”-  Teatrul pentru copii şi tineret „Aşchiuţă” – Piteşti
Autor: după Fraţii Grimm
Dramatizare: Carmen Călin
Regia: Dan Savu şi Andreea Botescu
Scenografia/costume: Mihaela Dinu Piţigoi
Muzica: Florin Dumitru
Distribuţia: Andreea Botescu, Olga Podaru, Cristina Muscalu, Aura Floroiu, George Slătioreanu, Dan Savu, Gina Muscalu, Dani Slătioreanu, Nineta Manea
Ora 17.00 – Parcul Chindia – Scena III / Sala Mihai Popescu (in caz de ploaie)
Spectacolul PUNGUŢA CU DOI BANI – Teatrul „Anton Pann” – Rm. Vâlcea
Autor: Ion Creangă
Regia şi dramatizarea: Ioan Brancu
Scenografia: Mirela Tofan
Distribuţia: Stamate Viorica, Dospina Maria, Ştefan Maria, Mitulescu Maria-Diana, Muntean Marina
ÎNCHIDERE CONCURSURI GRAFFITI ŞI PICTURĂ PE FAŢĂ
Ora 18.00 – Parcul Chindia –Scena II / Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacolul DOI PURCELUŞI – Teatrul pentru copii şi tineret „Merlin” – Timişoara
Autor: Ion Popescu
Regia: Ion Popescu
Scenografia/Costume: Emil Grama – decoruri, Angela Păduraru – păpuşi
Muzica: Vasile Gonciar
Distribuţia: Diana Boboc, Gina Macovei, Doru Maniu, Angelica Pamfilie
Ora 19.00 – Parcul Chindia –Scena I / Sala Tony Bulandra (in caz de ploaie)
Spectacolul CENUŞĂREASA”- Opera comică pentru copii  – Bucureşti
Regia şi Coregrafia: Corina Dumitrescu
Scenografia: Viorica Petrovici
Ilustraţia Muzicală: Alexandru Istrate
Asistent Coregrafie: Cătălin Caracas
Distribuţia: Theodora Munteanu, Alis Gheorghe, Alexa Corneanu, Andreea Soare, Mihai Pricope, Andy Ardeleanu, Dani Manea, Ionut Birjovanu, Octavian Iuga, Claudiu Buldan, Roberta Enisor
Ora 20.00 – Parcul Chindia – Scena IV / Foaier – Teatrul Municipal Târgovişte (in caz de ploaie)
Spectacol iluzionism –  Leonard Iozefini
Ora 21.00 – Parcul Chindia
Închiderea Festivalului Internaţional de Teatru pentru copii şi tineret al „PĂPUŞILOR  VII”,  ediţia a VIII – a

Distribuie:

Regata Turbnobio

Valeriana Gurmand + Raiman

Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]

#Citeste si:



Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Lasă un răspuns

Info politica de confidentialitate

Cititorii Gazetei - Google.com
Cititorii Gazetei - Trafic.ro