Chindia se menține în plutonul pentru promovare după ce s-a impus categoric la Mioveni!

Sursa foto: Captura Digi Sport

Târgoviștenii rămân neînvinși în meciurile oficiale din 2019, după ce s-au impus clar în fața celor de la CS Mioveni, o echipă care pierde greu acasă, cât și în deplasare. Chiar dacă are cu 20 de puncte mai puțin decât liderul, ajungând pe locul 7, echipa argeșeană va pune cu siguranță probleme și altor echipe solide din această serie!

Descătușare a târgoviștenilor după meciul cu Petrolul!

Echipa noastră a arătat o formă foarte bună la Mioveni, mult mai incisivă, cu o apărare la fel de sigură și cu mai multe soluții la jumătatea terenului! Am deschis scorul, încă din minutul 25, prin Martac, urmat de Cherchez (65′ pen), Neicuțescu (81′) și Florea (90’+3). Pentru gazde a marcat, în minutul 63, Mazarache. Această evoluție a reprezentat o descătușare a echipei noastre, după un meci închis cu Petrolul, în care finalizările au lipsit.

Chindia câștigă, dar și contracandidatele…

După o remiză și 3 victorii, Chindia se află la 4 puncte de liderul Snagov, care a învins și de această dată, în deplasare la Ripensia. U Cluj și Academica s-au impus și ele în deplasare, cu Aerostar Bacău, respectiv Poli Timișoara. Petrolul Ploiești va evolua pe data de 19 martie, acasă, cu Energeticianul, iar în cazul unei victorii, se poate apropia din nou la un punct de Chindia, echipa noastră având acumulate în acest moment 54 de puncte! Duminică, de la 15:30, echipa noastră va evolua acasă în cadrul etapei 26, cu Daco Getica București, ocupanta locului 13. Hai Chindia! Hai Târgoviște!