VALAHIA pascanu1.gif 	primordium_submeniu.gif MissTwist

Cetățenii nu trebuie să plătească pentru atacul cibernetic de la Cadastru. USR va vota menținerea TVA de 9% pentru apartamentele deja contractate

Senatorul USR Remus Negoi a anunțat că partidul său va vota modificarea legii pentru a proteja cumpărătorii de locuințe care riscă să piardă zeci de mii de euro din cauza unui atac cibernetic asupra sistemului informatic al Oficiului de Cadastru. Aceștia au semnat antecontracte cu TVA de 9%, dar nu au putut finaliza tranzacțiile la timp din motive independente de voința lor.

Contextul: atacul cibernetic la Cadastru a blocat sute de tranzacții imobiliare

Problema a apărut după ce sistemul informatic al Oficiului de Cadastru a fost compromis printr-un atac cibernetic, blocând finalizarea unor tranzacții imobiliare aflate în curs. Sute de cetățeni care semnaseră antecontracte pentru achiziționarea de locuințe cu cota redusă de TVA de 9%, obținuseră credite bancare și achitaseră taxele aferente, s-au trezit în imposibilitatea de a finaliza actele din cauza unui incident pe care nu l-au provocat.

Consecința directă: riscul ca acești cumpărători să fie obligați să plătească TVA la cota standard, mai mare, pierzând astfel zeci de mii de euro — bani pe care nu i-au bugetat și pentru care nu poartă nicio vină.

Negoi: nu e o facilitate nouă, ci un drept legal deja câștigat

Senatorul Negoi a ținut să clarifice că poziția USR nu reprezintă o cerere de facilitate fiscală nouă și nici o extindere a numărului de beneficiari ai cotei reduse de TVA. Este vorba exclusiv despre oamenii care aveau deja dreptul legal să cumpere cu TVA de 9% și care, din cauza unui blocaj al sistemului de stat, nu au putut exercita acest drept la timp.

Nu vorbim despre o facilitate nouă. Nu vorbim despre extinderea numărului de beneficiari. E doar despre oamenii care aveau deja dreptul legal să cumpere cu TVA de 9% și care riscă în momentul ăsta să plătească mai mult, a declarat senatorul.

USR va vota modificarea legii și analizează prelungirea termenului

Remus Negoi a anunțat că USR va vota modificarea legii astfel încât cetățenii afectați să nu fie prejudiciați financiar. Totodată, partidul va analiza oportunitatea prelungirii termenului legal pentru ca toate tranzacțiile blocate de incidentul cibernetic să poată fi finalizate în condiții normale.

Senatorul a concluzionat cu un mesaj ferm privind responsabilitatea statului: Statul nu poate să vină și să le spună cetățenilor: ne pare rău, dar plătiți voi diferența. Nu funcționează așa.

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected] Euroguard
medCAre romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media