Chindia nu a primit 4 goluri în niciun meci din acest campionat. S-a întâmplat ieri…

Târgoviștenii au început meciul cu FC Argeș în dezavantaj, Raul Costin înscriind încă din munutul 1. Chindia a încercat să restabilească egalitatea dar argeșenii nu au cedat, tot ei fiind cei care au înscris prin Stan în minutul 40.

YouTube player

O repriză secundă cu 3 penalty-uri!

După pauză, Cherchez transformă un penalty și reduce din diferența de pe tabelă, 1-2. Chindia turează motoarele dar elanul le e tăiat când Buhăescu înscrie tot din penalty în minutul 61, după ce colegul său Tofan e faultat de Vătavu, în opinia arbitrului. Cei 4000 mii de spectatori protestează, nefiind mulțumiți de ceea ce văd în teren iar ai noștri nu renunță, atacând în continuare, până când vine și reușita aceluiași Cherchez, care înscrie un gol frumos în minutul 70, fiind „servit” de Liviu Mihai, e 2-3! Publicul exultă și speră la o egalare, fapt ce ar păstra diferența de 9 puncte între cele două formații și șanse tot mai mari pentru barajul de promovare al Chindiei. Penalty inventat pentru FC Argeș în minutul 76 și Năstăsie înscrie pentru 2-4, scor pe care îl întâlnim și la finalul partidei. Cu câtă lejeritate a acordat penalty pentru Argeș, cu atâta nesimțire a refuzat centralul un penalty pentru Chindia pe finalul meciului…

Chindia – FC Argeș 2-4 (0-2)

Târgoviștenii se află la al doilea eșec consecutiv, pierzând astfel orice șansă la o promovare directă în Liga 1…Ieri au avut șansa de reală consolidare a poziției cu numărul 3, cea care asigură locul la barajul de promovare. În urma înfrângerii de ieri, cele eventuale 12 puncte pe care le-ar fi avut Chindia în fața celor de la FC Argeș, s-au înjumătățit…doar 6 puncte îi mai despart pe urmașii lui Dobrin de locul Chindiei. Rămâne de văzut ce își dorește Chindia cu adevărat în acest campionat, sau ce doresc cei care finanțează această echipă a noastră, a orașului.

Componența formațiilor:

Chindia: Meilă (46 Aioani) / Martac, Vătavu, Ciobotariu, Dumitrașcu / Nisipeanu (46 Neguț), Rogoveanu, L. Mihai, C. Stoica (71 Licu) / Cherchez, Florea. Antrenor: Nicu Croitoru. FC Argeș: O. Popescu / Oancea (90+2 Barbu), Cotigă, Vișa, Șerbănică / C. Stan, I. Șerban (74 Panait, R. Costin, Năstăsie / Tofan, Buhăescu (88 Nilă). Antrenor: Emil Săndoi.