Zeci de medalii pentru un puști de 12 ani. Andrei Victor Petrovici, campion în mai multe țări

La vârsta de 12 ani, Andrei Victor Petrovici, elev al Liceului de Arte „Bălașa Doamna” din Târgovișe, a câștigat multiple titluri de campion, reușind să reprezinte cu mândrie țara și orașul Târgoviște. În ultima vreme, adolescentul a făcut un periplu prin România, Republica Moldova, Ucraina și Bulgaria. Tânărul campion este și component al Cercului de Radio Orientare al Clubului Copiilor din Târgoviște, condus de prof. Pavel Babeu.

Premiile obținute în aceste țări sunt următoarele:

La Campionatul Balcanic din Republica Moldova, desfășurat în perioada 21-23 iunie 2019, la Orhei, la Categoria M14, premiile sunt :
-locul I și titlul de Campion Balcanic – Clasic banda 80m (3,5 MHZ)
-locul al II-lea-Sprint și titlul de Vicecampion Balcanic
-locul VI-Clasic banda 2m (144Mhz).
La Campionatul Mondial din Ucraina-Vinnytsia, în perioada 30 iunie – 4 iulie 2019.
Aici, la secțiunea pe echipe, Categoria M14 a câștigat locul II și titlul de Vicecacampion Mondial, plus medalia de argint pentru „clasic banda 80m” (3,5 MHZ) locul 3 și o altă medalie de bronz pentru „clasic banda 2m” (144Mhz).
Aici, tânărul Andrei Victor a obținut rezultate deosebite si la probele individuale:
-locul IV-clasic banda 80m (3,5 MHZ)
-locul VI-Sprint
-locul V-clasic banda 2m (144 MHZ)
În perioada 10-14 iulie tânărul a fost prezent în Bulgaria (Primorsko) , la Cupa Mondială, premiile obținute acolo fiind următoarele:
Categoria M12
– Foxoring I-Locul I
Clasic banda 2m (144Mhz) locul II
– Sprint Locul I
-Foxoring 2- Locul I
-Clasic banda 80m (3,5 MHZ) – locul II
La Campionatul Balcanic, el a fost singurul târgoviștean care a făcut parte din lotul României.

Acesta a declarat că a început să se antreneze, chiar dacă aceste competiții nu aveau grupa de vârstă specifică pentru el, însă a fost motivat și a performat în cadrul acestor competiții. Printre ceilalți sportivi și protagoniști ai acestui segment, Andrei Victor Petrovici mai este cunoscut și sub porecla GONZALES pentru că este foarte rapid și își dozează energia și viteza cu iscusință, scrie Bazar Media.
Radio Orientarea este sportul în care concurentul aleargă pe un teren necunoscut, cu scopul de a găsi în cel mai scurt timp, un număr de posturi (emitatoare) ascunse, folosind un receptor directiv.