Tenismenii dâmboviţeni merg ceas la Naţionalele de iarnă U12

Tenismenii dâmboviţeni au început cât se poate de bine Campionatele Naţionale individuale de iarnă U12. Toţi sportivii cluburilor târgoviştene au reuşit să treacă la pas de runda inaugurală a întrecerilor găzduite de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti. Principalul favorit al concursului masculin, Vasile Duţă (CS Târgovişte) a urcat în turul doi după ce l-a învins pe Andrei Lucaciu (CSŞ 2 Bucureşti), în două seturi identice, 6-0, 6-0. În manşa secundă a Naţionalelor de iarnă, Duţă îl va înfrunta pe David Gheorghe, de la Tenis Club Bucureşti. În proba de dublu, unde îl are partener pe Alin Fătu (AS Tenis Club Bucureşti), sportivul antrenat de Sorin Erlic s-a calificat în sferturi. În prima fază a competiţiei de dublu, perechea târgovişteano-bucureşteană a trecut de George Cosma/ Robert Guna (ambii de Tenis Club Bucureşti), cu scorul de 6-4, 6-2. La acest concurs organizatorii l-au desemnat pe Vasilică cap de serie numărul 1. Un alt dâmboviţean care a trecut cu brio de primul tur al turneului de simplu a fost şi Andrei Voican. Tenismenul antrenat de Pompiliu Nedelcu, de la CS Târgovişte, l-a învins în turul inaugural pe Ştefan Diaconu (CS Dinamo Bucureşti), 6-3, 6-0. În runda următoarea a competiţiei, dâmboviţeanul  va da peste Mihai Coman, de la CSM Craiova. La feminin, Oana Marinescu, de la Sorana Sport Club Târgovişte a reuşit şi ea accesul în turul 2, după ce a învins-o în primul joc al turneului pe Irina Iurea (CS Drive Ploieşti), cu scorul de 6-0, 6-1. În manşa secundă, târgovişteanca o va întâlni pe Alexia Puiac, de la CS Marc Tenis.