Diana Ivăncescu, pe locul 2 în cursa de 3 000 m a Naţionalelor de atletism pentru seniori, tineret şi juniori I

Prima etapă a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, tineret şi juniori I, găzduită de sala Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu”, a fost una pe placul Dianei Ivăncescu. Sportiva legitimată la CS Târgovişte s-a prezentat foarte bine în proba de 3 000 m – junioare I, iar la final a terminat pe locul 2, fiind una dintre surprizele plăcute ale întrecerii. Atleta antrenată de Desdemona Ionescu s-a clasat pe treapta a doua a podiumului, după ce a obţinut un timp de 10:24,93. Evoluţia înregistrată la Naţionalele în sală a reprezentat pentru Diana şi un personal best, la fel cum a bifat şi în proba de 1 500 m, chiar dacă a terminat pe 5, cu timpul de 4:52,31. Rezultatele contabilizate de sportivă la început de 2016 au mulţumit-o din plin pe Desdemona Ionescu. „Nu mă aşteptam să scoată timpi atât de buni în cele două probe. Aveam unele îndoieli fiindcă era primul concurs al anului.

De asemenea, cum la noi condiţiile de antrenament sunt destul de grele, cu antrenamente în aer liber, era dificil pentru ea să alerge la capacitate maximă în sală. La un moment dat mi-a fost teamă că se sufocă! În schimb, a făcut acest lucru, strângând tot timpul din dinţi. Poziţia secundă ocupată la 3 000 de metri arată că ea are un mare potenţial. Obiectivul principal al ei va rămâne cucerirea unei medalii, la vară, în proba de obstacole a Naţionalelor. Mă bucur nespus de mult că a început anul în forţă. Sper să o ţină tot aşa deoarece va avea un an încărcat, atât pe plan sportiv, cât şi la şcoală, unde va avea de susţinut examenul de Bacalaureat”.