12 medalii pentru Târgovişte la Cupa României la Karate

Cea de-a doua ediţie a concursului a avut loc în perioada 20-22 Iunie 2014, la Sala Sporturilor Traian din Râmnicu Vâlcea, iar probele de concurs au constat în kata şi kumite individual şi pe echipe, pentru toate categoriile de vârstă.

Între cei aproximativ 560 de sportivi de la 50 de cluburi afiliate la Federaţia Română de Karate s-au numărat şi reprezentanţi ai două cluburi sportive dâmboviţene: C.S. Târgovişte şi Yama Sport Club Târgovişte.

“Secţia de Karate din cadrul Clubului Sportiv Târgovişte şi-a depăşit obiectivul propus (6 medalii), reuşind să câştige 11 medalii: 2 de aur, 3 de argint şi 6 de bronz”, precizează antrenorul Ionuţ Munteanu. Sportivii care au câştigat sunt următorii:

Medalii de aur:

1. OLTEANU LAVINIA – senioare kata individual
  2. Echipa de kata sincron: TUDOR ANDREEA, BREZAN BIANCA si CIUICĂ DANIELA – junioare kata echipe

Medalii de argint:

1. POMÂRLEANU OCTAVIAN – seniori kumite -60 kg.
  2. MIHĂIEŞ CRISTIAN – seniori kumite -67 kg.
  3. DRĂGUŞ ADRIAN – copii 10-11 ani kumite +45 kg.

Medalii de bronz:

1. BICĂ RUXANDRA – senioare kumite  -68 kg.
  2. MORĂRESCU MARIA – senioare kumite  -55 kg.
  3. CONSTATIN RITA – senioare kumite  -50 kg.
  4. CIUICĂ DANIELA – cadete kata
  5. BREZAN BIANCA – cadete kata
  6. STOICESCU ADRIAN – minicadeţi kumite -40 kg.

De la Yama Sport Club Târgovişte au participat 2 sportivi ş-a obţinut o medalie de bronz prin HUIU ŞTEFANIA la kata copii 6-7 ani.

Organizarea acestei competiţii a fost apreciată ca una de un real succes şi în premieră, concursul a fost transmis live pe internet prin canalul www.karatetv.ro .