Euroguard kiss2025a.jpg 	primordium_submeniu.gif dsgmotor.gif

METAMORMFOZE – Tatiana GHIȚĂ – Ce este o lansare?

   Am întrebat-o pe AI, uneori consiliera mea, ce este o lansare. Mi-a răspuns, structurat și mulțumitor, că reprezintă acțiunea de a pune în circulație, a difuza sau a face cunoscut publicului un produs, o carte, un proiect, un decret sau un obiect. Aceasta implică introducerea pentru prima dată a unui element pe piață sau în spațiul public, iar principalele contexte în care este utilizat termenul sunt: lansarea de produs, o adunare sau o campanie strategică menită să introducă un nou produs pe piață, având scopul de a crea vizibilitate și de a genera vânzări; lansarea unei cărți/opera, evenimentul prin care o creație artistică sau literară este prezentată publicului; lansare în sens fizic, aruncarea sau proiectarea unui obiect (ex: lansarea unei rachete); lansare în sens juridic/administrative, rmiterea unui decret, mandat sau document oficial. În marketing, o lansare reușită este parte a unei strategii menite să aducă vizibilitate organică și să diferențieze un brand.

     Iubite cititorule, AI (scuze!), ai fost vreodată la o lansare de carte? Dacă nu, poate vei dori. Dacă da, despre un astfel de eveniment vom discuta, în scris. Ca profesor, am avut ocazia: demult, l-am văzut pe criticul Eugen Simion dăruind minții lumii acesteia cărți și mie dragi, mai nou, am văzut o scriitoare contemporană dragă mie, tot prin cărți.

     De vreo două ori pe an școlar, noi, profesorii, participăm la activități metodico-științifice, prin cerc pedagogic, numit așa parcă prin rotunda formă pe care fiecare o percepe formal sau informal, dar utile și necesare (activitățile!) pentru formare personală, profesională. Ocazie bună pentru vedere colegială și revedere sau  pentru a upgrada informație dintr-o disciplină predate… Am participat și eu, cu bucurie, la o astfel de activitate, pe 28 aprilie 2026, organizată impecabil (felicitări!) de către inspectori școlari și profesori de limba și literatura română, ca responsabili ai centrelor metodice din județ, în eleganta sală de conferințe a UVT, din corpul K. Pe lângă raportări pertinente și prezentări de noutăți științifice și metodice, pentru profesori și elevi, am participat la o lansare de carte. În sfârșit, se va exclama, am ajuns unde trebuie!

    Profesor universitar venit în vizită în preuniversitarul dâmbovițean, pentru a doua oară, la un așa cerc, scriitoarea Doina Ruști a fost o prezență fermecătoare pentru toți participanții. Mult și interesant ar fi de prezentat, dar să încercăm, ca în clasă, o tehnică de percepere sau de redactare a mesajului, ,,5W,1H’’ sau metoda Kipling sau șase întrebări fundamentale pentru a obține o imagine completă asupra unei situații. Sună ciudat, dar e un mod extraordinar de a ne ordona ideile. Deja am aflat împreună răspunsuri la întrebările ,,Who/Cine?’’- noi și scriitoarea Doina Ruști, ,,Where/Unde?’’- în sala de conferințe, corpul K, ,,When/Când?’’- 28 aprilie 2026. Rămâne să le folosim pe următoarele: ,,What/Ce?’’- Doina Ruști a lansat, la această întâlnire colegială, dar științifică, un volum cu un titlu metaforic, chiar dacă pare doar anatomic, ,,Nas de bulgar’’, roman recent, din 2026, publicat de Editura ,,Humanitas’’.  Cu ,,Why/De ce?’’aflăm un răspuns subiectiv,  pentru că  e o operă descrisă chiar de autoare ca ,,povestea legitimării mele istorice’’, o ,,hartă existențială’’ între nordul și sudul Dunării, iar cu ,,How/Cum?’’ realizăm cum a fost gândit romanul acesta, ca o continuare a lui ,,Ferenike’’, creat în  2025 ca o îmbinare de elemente  simbolice și autografice. Recunosc, sunt mai atașată și regăsită în ,,Nas de bulgar’’, căci în lecturare am regăsit timp și spațiu din studenția proprie de prin anii ’80, pe aleile din romanticul complex Pușkin, actual Titu Maiorescu. Cred că doamnei profesoare Ruști i-ar plăcea acest mic exercițiu hermeneutic, prin tehnica ,,5W,1H’’, sper că și tu, cititorule, vei primi cu interes, chiar zâmbitoare uimire, această interpretare.

picture2

      Am combinat utilul și plăcutul în prezentarea conceptului ,,lansare’’deloc întâmplător, căci îmi place să particip și să scriu despre astfel de evenimente, dar, cititorule, vreau să știi că poate fi și un subiect de examen pentru un copil drag sau cunoscut, din vecini sau de la prieteni, pe la vârsta de paisprezece ani. Model în 2022 sau subiect de simulare de examen în 2025, lansarea poate apărea în text la prima vedere sau ca o sarcină de redactare a unei compuneri narative ori a unui eseu argumentativ. Pentru noi, cei din viața școlii, o lansare de carte e provocare din examen și din viață. Dacă avem ocazia, hai să îi vedem pe scriitori, să ne împrietenim  în sesiuni de autografe și să îi privim ca mostre de cultură vie și mișcătoare, ca părinți ori bunici. Iar copiii nu vor mai redacta eseuri doar din imaginație, la Evaluarea Națională.

      imagine1

   Ce zici, iubite al meu cititor… ți-ar plăcea o lansare de carte, în realitate? Până la următoarea ocazie, îți doresc numai de bine.

                                                                                           Târgoviște, 5 mai 2026…

Tatiana GHIȚĂ este absolventă a Universității „Alexandru Ioan Cuza”, din Iași, profesoară la Colegiul Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino”, din Târgoviște, dascăl de elită al învățământului dâmbovițean…

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
medCAre romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media