Un articol semnat prof. Istrate Nicolae Cecilian
Concursul județean de informatică “Tinerii programatori 2016” s-a desfășurat la Colegiul Național “Ienăchiță Văcărescu” din Târgoviște, sâmbătă 5 martie 2016.
Ajuns la ediția a VIII-a și devenit tradițional, acest concurs de programare se constituie în etapa de pregătire a elevilor dâmbovițeni pentru participarea la Olimpiada Națională de Informatică și la alte concursuri naționale de informatică.
Au participat elevi din tot județul Dâmbovița, pasionați de programarea calculatoarelor. Numărul total de elevi înscriși a fost: 14 elevi la gimnaziu si 35 elevi la liceu.
Organizatorii concursului au fost profesorii de informatică de la Colegiul Național “Ienăchiță Văcărescu” din Târgoviște: Cîrstea Nicoleta, Vlad Cătălina, Diaconu Diana, Rafira Anca, Chiriac Beatrice, Istrate Nicolae.
Comisia tehnică a fost formată din foștii olimpici naționali la informatică ai Colegiului “Ienăchiță Văcărescu”; ei propun problemele, ei răspund întrebărilor concurenților și tot ei realizează evaluările.
Datorită rezultatelor foarte bune obținute în anii precedenți de către foștii și actualii olimpici, județul Dâmbovița are 8(opt) locuri pentru elevii de liceu, la Olimpiada Națională de Informatică 2016 ! Este pentru prima dată când reușim să obținem un astfel de rezultat meritoriu, în compania unor județe cu tradiție din țară.
Le mulțumim și profesorilor și foștilor olimpici !!
Succes în continuare !
Numele | Unde își desfășoară activitatea în prezent |
Diculescu Alexandra | Firma Gameloft-București |
Stanciu(Frățilă) Maria | Firma Elektrobit Automotiv-Brașov |
Ozorchevici Ana | Firma Microsoft-Richmond Virginia, U.S.A. |
Banu Lavinia | Masterand- Bonn Germania |
Anton Vlad Bogdan | Student – Facultatea Automatica București |
Banu Cristian | Student – Facultatea Automatica București |
Enache Mihai | Student- University of Edinburgh, Scotland |
Clasa | Numele elevului | Premiul | Unitatea școlară | Profesorul îndrumător |
5 | Duțulescu Alexandru-Mihail | I | Școala Gimnazială ”I. Al. Brătescu-Voinești” Târgoviște | Bănaru Georgiana |
6 | Tores Călin Andrei | I | Școala Gimnazială ”I. Al. Brătescu-Voinești” Târgoviște | Stancu Nicoleta |
7 | Beraru Vlad Alexandru | II | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Rafira Anca |
8 | Constantinescu Vlad Mihai | I | Școala Gimnazială ”I. Al. Brătescu-Voinești” Târgoviște | Stancu Nicoleta |
8 | Țenea Mihai | I | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Vlad Cătălina |
9 | Iordache Denisa | I | Colegiul Național ”Constantin Carabella” Târgoviște | Fanache Angela |
9 | Măniceanu Alina | I | Colegiul Național ”Constantin Carabella” Târgoviște | Fanache Angela |
10 | Ciurezu Eduard Claudiu | I | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Vlad Cătălina |
10 | Crăciun Valentin-Gabriel | II | Colegiul Național ”I. L. Caragiale” Moreni | Buturugă Daniela Moga Ginu |
10 | Popescu Robert Gabriel | II | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Vlad Cătălina |
10 | Tănase Alexandru | III | Colegiul Național ”Constantin Carabella” Târgoviște | Vitan Adrian |
11 | Mișcu Mihai Cătălin | I | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Cîrstea Nicoleta |
11 | Popa Vlad Gabriel | I | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Istrate Nicolae Cecilian |
11 | Georgescu Andrei Călin | II | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Cîrstea Nicoleta |
12 | Dinu Radu Gabriel | I | Colegiul Național ”I. L. Caragiale” Moreni | Moga Ginu
Stanciu Ion |
12 | Beșcucă Marilena | II | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Istrate Nicolae Cecilian |
12 | Rada Robert | III | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Istrate Nicolae Cecilian |
12 | Dumitru Philip | Mențiune 1 | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Istrate Nicolae Cecilian |
12 | Petrică Cosmin | Mențiune 2 | Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște | Istrate Nicolae Cecilian |
12 | Slevoacă Ștefan Gabriel | Mențiune 3 | Colegiul Național ”Nicolae Titulescu” Pucioasa | Constantinescu Adina |