Imagini incredibile: Ruşii taie şi topesc COS Târgovişte! Combinatul dispare!

Combinatul de Oţeluri Speciale Târgovişte este tăiat şi topit de patronii ruşi. După ce utilajele funcţionale au fost scoase din ţară, iar restul au fost topite ca fier vechi,a venit rândul halelor. Surse din cadrul combinatului ne-au precizat că de tăierea acestuia se ocupă o firmă din alt judeţ. Fierul şi tabla tăiate sunt atent sortate. Cele foarte deteriorate şi ruginite sunt topite în secţia funcţională a COS, restul ies din judeţ. Până la finalul anului toate secţiile, cu excepţia laminorului care mai funcţionează, vor ajunge la fier vechi.

COS COS1 COS2

Combinatul de Oţeluri Speciale de la Târgovişte a fost inaugurat în 1973 de Nicolae Ceauşescu. COS fusese construit în numai trei ani. În anii ’80 la COS Târgoişte se producea 3,6% din producţia de Oţel a ţării. În anul 2002, combinatul a  fost vândut Firmei Mechel aflată sub acţionariat rus. În 2013, combinatul a fost vândut din nou, alături de Ductil Steel S.A., Câmpia Turzii S.A., şi  Mechel East Europe Metallurgical Division SRL pentru suma simbolică de 230 de lei. Cumpărătorul este tot o firmă cu acţionariat rus.


Valeriana heidelbergcement


Gurmand + Raiman caleatargovetilor
Daca ti-a placut acest articol il poti distribui:

: 15 ganduri despre “Imagini incredibile: Ruşii taie şi topesc COS Târgovişte! Combinatul dispare!

  • 25 mai 2016 at 16:18
    Permalink

    demolarea combinatului se face cu complicitatea romanilor

    Reply
  • 25 mai 2016 at 9:27
    Permalink

    Va intreb ceva,daca e cineva in masura sa mi raspunda:Combinatul se distruge,dar prostii de muncitori care au lucrat acolo cu ce se aleg?Barbatul meu a lucrat 27 ani in OE 2.Are salariul minim pe economie cit femeie de servici.27 de ani in conditii f. grele care afecteaza inevitabil sanatatea.Oare a muncit degeaba?Va dati seama ca e pacat?Oprirea platii lucratorilor e pedepsita de justitia divina cum spune in Biblie,nu trebuie sa si bata nimeni joc de acesti oameni care au muncit si care tac milc fiindca sint amenintati cu datul afara.Acolo in COS e terorism si bataie de joc de oameni si de drepturile lor.

    Reply
    • 25 octombrie 2016 at 23:05
      Permalink

      Asta cu salariu de femeie de servici este o minciuna sfruntata…….conditiile sunt intradevar foarte grele si sunt putini cei ce ajung sa manance 5 ani pensie

  • 21 mai 2015 at 8:21
    Permalink

    @novarusia…..esti la fel ca cei care trebuiesc innecati in cacat….rusu a venit si a cerut,daca nu erau de acord jegurile de la noi sa privatizeze plecau cum au venit rusii,dar mintea ta ordinara de psd ist comunist e prea ingusta sa inteleaga

    Reply
  • 20 mai 2015 at 21:25
    Permalink

    nu rusii sunt de vina….idiotii care ne conduc si au permis privatizarea trebuiesc innecati in cacat!

    Reply
    • 20 mai 2015 at 23:40
      Permalink

      “nu rusii sunt de vina”… dar cand vroiau aia din vest sa exploateze gaze de sist… :))))

  • 18 mai 2015 at 9:47
    Permalink

    asa afost contractu de privatizare
    ca si la UPET
    dupa 5 ani sa se demoleze pentru imobiliare
    e mai trist ca sa vandut cu 230 de lei
    cred ca este putin treaba de cercetare penala

    Reply
  • 18 mai 2015 at 9:41
    Permalink

    Autorizatiile de demolare nu au nevoie de votul consilierilor. Pentru detalii intrebati arhitectul sef sau pe primarul Stan. O sa am o interpelare pe aceasta tema in prima sedinta de consiliu..
    Infractiuni contra securitatii nationale art.394-Tradarea
    litera b – subminare economica,politica sau a capacitatii de aparare a statului.
    se pedepseste cu inchisoare de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi
    In vechiul cod penal era prevazuta detentia pe viata. .Dupa ce ti-ai “aranjat “familia pentru trei generatii 5-10 ani pot trece foarte repede si o sa ai si cavou de marmra neagra.

    Reply
    • 26 octombrie 2016 at 9:41
      Permalink

      nu este nevoie de autorizatie de demolare pentru a lua fierul dein utileje si a lasa niste betoane in paragina

  • 17 mai 2015 at 22:38
    Permalink

    ATI UITAT SA MENTIONATI CATE FIRME AU CAPUSAT COS TARGOVISTE INTRE 1990 SI 2002?? NU CUMVA SI PROCOR?? SOARTA SI DECLINUL LUI COS A INCEPUT SA SE SCRIE INCA DIN 1990!

    Reply
  • 17 mai 2015 at 18:13
    Permalink

    O tara de nemernici iar noi stam cu mainile in san…!!!

    Reply
  • 17 mai 2015 at 17:18
    Permalink

    In cazul unui razboi clasic inamicul bombardeaza intreprinderile strategice ale adversarului in cazul unui razboi desecolul xxI intreprinderile sunt cumparate si desfiintate daca se scoate si plus valoare din asta e perfect.

    Reply
    • 17 mai 2015 at 20:26
      Permalink

      Are autorizatie de demolare,dle consilier ?

Lasă un răspuns

Info politica de confidentialitate

Statistici Trafic Google Analytics
Statistici Trafic.ro