Deputatul USR Daniel Blaga l-a însoțit pe ministrul Economiei, Irineu Darău, într-o vizită de lucru în județul Dâmbovița, axată pe evaluarea potențialului industrial al regiunii și pe identificarea măsurilor necesare pentru stimularea investițiilor și crearea de locuri de muncă.
Vizita a inclus inspecții la două unități strategice din industria națională de apărare: Uzina Automecanica Moreni și Uzina Mecanică Mija. La fața locului, oficialii au discutat despre problemele actuale cu care se confruntă aceste unități, proiectele de investiții aflate în derulare, oportunitățile de dezvoltare și măsurile necesare pentru modernizarea capacităților de producție.
Pe lângă unitățile din industria de apărare, delegația a vizitat și companii private din județ, iar programul zilei a inclus o întâlnire cu antreprenori dâmbovițeni. Discuțiile au abordat deschis problemele cu care se confruntă mediul de afaceri local, perspectivele de dezvoltare și rolul pe care statul îl poate juca în sprijinirea companiilor care investesc și creează locuri de muncă.
„Cred că politicile economice bune nu se fac doar din birouri. Se construiesc și prin dialog direct cu cei care produc, investesc și creează locuri de muncă”, a declarat deputatul Daniel Blaga, subliniind importanța contactului nemijlocit cu realitățile din teritoriu.

Potențial industrial nevalorificat
Deputatul USR a transmis un mesaj ferm cu privire la perspectivele județului: „Dâmbovița are potențial industrial. Trebuie să facem mai mult pentru a-l transforma în investiții, producție și locuri de muncă.” Blaga a mulțumit ministrului Irineu Darău pentru prezența în județ și pentru disponibilitatea de a dialoga direct atât cu reprezentanții industriei, cât și cu antreprenorii locali.
Vizita se înscrie într-o serie de deplasări în teritoriu prin care oficialii încearcă să identifice nevoile reale ale economiei locale și să adapteze politicile economice naționale la specificul fiecărei regiuni.





Facebook
WhatsApp
TikTok



































