Chindia se impune din nou și rămâne pe locul 2, direct promovabil!

Târgoviștenii s-au impus duminica, pe Eugen Popescu, în fața celor de la Poli Timișoara, ocupanta penultimului loc din clasament. 1500 de spectatori au venit să încurajeze echipa, deși am avut parte de o vreme închisă, în care șansele de precipitații erau mari. Deși s-au impus la limită, jocul a fost dominat de Chindia, care a avut posesia și a semnat și cele mai importante faze de gol.

Chindia – ACS Poli Timișoara 1-0 (1-0)

Cherchez a marcat unicul gol al partidei, în minutul 18, când a transformat o lovitură de pedeapsă, obținută de Florea. Același Florea care a driblat spre finalul primei reprize, toată apărarea Timișoarei și a trimis în bară, fiind foarte aproape de a semna golul etapei. Cristi Cherchez a șutat la rândul său în bară în minutul 59, iar Florea, Leca, Șerban și Alexandru, au pus și ei probleme porții adverse. Bănățenii au răspuns prin câteva execuții bune, având două șanse reale de gol în repriza secundă.

Componența Chindiei: Aioani / Martac, Șandru, Leca, Panait / Neguț, Novac, L. Mihai, Șerban (’80 Mihaiu) / Florea (’82 Rață), Cherchez (’66 Alexandru). Antrenor: Viorel Moldovan.

Suntem pe loc promovabil!

În urma victoriei, am acumulat 66 de puncte, cu 4 mai puțin decât Academica Clinceni, liderul clasamentului, păstrând a doua poziție, direct promovabilă în prima ligă! Clinceni s-a impus la Pandurii cu 2-0, U Cluj s-a impus la limită, cu Farul (2-1), ocupând locul 3 cu 63 de puncte, poziție care asigură prezența la barajul de promovare. Snagov a remizat (0-0) la Balotești iar Petrolul continuă seria slabă de rezultate și pierde la Oradea (3-1). Chindia confirmă că merită promovarea și obține victorie după victorie, după eșecul de la Constanța, cu Farul. Ne așteaptă un meci în deplasare, la Arad, unde o victorie ar fi foarte importantă, ținând cont că apoi liderul Clinceni va veni la Târgoviște, unde vor avea un meci extrem de greu cu Chindia! Să luăm fiecare meci în parte, să le câștigăm pe toate, dacă putem, să ajungem în primul eșalon fotbalistic al României, unde fotbalul parcă nu e la fel de frumos în acest moment…Dovadă fiind și statistica derby-ului din playoff, disputat între ocupantele primelor două poziții, care nu au tras niciun șut pe spațiul porții pe toată durata jocului. Recuperare băieți, să ne pregătim de o nouă luptă! Hai Chindia! Hai Târgoviște!