Volei: CSM Târgovişte, cu stângul în primul meci din Challenge Cup

Debutul echipei de volei feminin CSM Târgovişte în Challenge Cup a fost unul nefericit. Gruparea dâmboviţeană nu a putut emite prea multe pretenţii împotriva lui Trabzon Idman Ocagi, fiind învinsă în prima manşă a 16-imilor cu scorul de 1-3. Pe terenul grupării turce, formaţia lui Stefano Micoli a contat foarte puţin, fapt care au dus gazdele să-şi asigure o victorie destul de lejeră. Singurul set pe care dâmboviţencele şi l-au adjudecat la Trabzon a fost al treilea, cu 27-25. În schimb, în restul manşelor, formaţia turcă s-a impus de fiecare dată cu 25-20, 25-18 şi 25-23 şi a dovedit din plin diferenţa de valoare dintre cele două echipe.

Pentru a putea merge în optimi, CSM Târgovişte va fi nevoită în retur să câştige în faţa lui Trabzon cu 3-0 sau 3-1, dar în acelaşi timp să iasă victorioasă şi în setul de „aur”. Manşa secundă dintre CSM şi deţinătoarea Cupei Balcanice va avea loc pe 16 decembrie (ora 18.00), în Sala Sporturilor din Târgovişte. Până la returul cu Trabzon, trupa lui Micoli o va înfrunta, duminică (11.00), pe Dinamo Bucureşti, într-un meci ce are loc tot pe teren propriu şi va fi un duel pentru rămânerea pe podiumul Diviziei A1.