Tenis. Oana Marinescu a câştigat finala probei de dublu a turneului Intesa Sanpaolo Cup

Oana Marinescu a arătat senzaţional în proba de dublu a turneului U12 Intesa Sanpaolo Cup, desfăşurat la Arad. Tenismena de la Sorana Sport Club Târgovişte a terminat concursul internaţional pe primul loc, după ce a făcut pereche cu Alexandra Petric, de la Dinamo Bucureşti. Binomul dâmboviţeano-bucureştean a fost de neoprit pe întreaga durată a întrecerii, iar în finală a învins perechea ungară, Rebeka Beer/ Anna Kantor, cu scorul de 6-2, 7-5. În acest concurs, duo-ul format din Marinescu/Petric a pornit din postura de favorită numărul 1. În semifinale perechea din care a făcut parte târgovişteanca a trecut de Lavinia Puiac/ Ana Maria Tornean (ambele din România), cu 6-2, 4-6, 10-5, iar în sferturi de Sina Fackelmann (GER)/ Alexia Todoni (ROM), la capătul a două seturi identice, 6-1, 6-1. În proba de simplu, Oana Marinescu s-a recunoscut înfrântă, încă din turul doi de Alessia Todoni, cu 6-0, 4-6, 5-7.

Andrei Voican s-a oprit în semifinale

La acelaşi turneu, dar la individual masculin, Andrei Voican, de la CS Târgovişte a fost eliminat în semifinale. Dâmboviţeanul, antrenat de Pompiliu Nedelcu, a cedat în penultimul act al întrecerii în faţa sârbului Luka Jovanovic, cu 2-6, 1-6. În schimb, în sfesturi, turul 2 şi turul 1, Voican ia eliminat pe turcul Sinan Dinc (6-1, 6-0) şi pe conaţionalii Viorel Lungu (6-2, 6-1) şi Beniamin Rada (6-0, 6-0). La dublu, perechea alcătuită din Voican şi Bryan Baltă s-a oprit în sferturi, fiind depăşită de Viorel Lungu/ Christian Teszari, cu 4-6, 6-1, 11-9.