Start ratat pentru CSŞ-CSM Târgovişte la turneul final al CN de baschet U16

CSŞ-CSM Târgovişte a încheiat printr-o înfrângere primul meci din cadrul turneului final al Campionatului Naţional U16. Echipa lui Cătălin Tănase nu a putut gestiona avantajul propriului teren şi s-a recunoscut învinsă de Olimpia Bucureşti, cu scorul de 57-54, în grupa A a competiţiei. Într-un meci extrem de disputat, micuţele baschetbaliste dâmboviţene au cedat definitiv iniţiativa în sfertul patru, când adversarul a arătat mai multă prospeţime şi luciditate în joc. Formaţia târgovişteană a demonstrat că merită să câştige jocul doar în sferturile doi şi trei când Diana Tănase şi Nicoleta Ghiţă au dat recital sub panoul Olimpiei. Dar cum …cu două flori nu se face primăvară, adversarul şi-a arătat adevărata valoare în primul şi ultimul sferturi ale disputei, când şi le-a adjudecat mult mai clar, decât o făcut-o CSŞ-CSM în sferturile doi şi trei. Pentru a se califica în finala mare a competiţiei, gruparea dâmboviţeană trebuie să obţină obligatoriu victorii în meciurile cu Lapi Dej (mâine, ora 18.00) şi KSE-CSŞ Sfântu Gheorghe (vineri, ora 18.00), iar Olimpia Bucureşti să facă un pas greşit în următoarele două jocuri din grupă.