Recital roş-albastru la ultimul amical! Chindia a umilit-o pe FC Braşov la Doiceşti

Ultimul test de verificare a fost unul cât se poate de reuşit pentru Chindia Târgovişte. Echipa lui Nicu Croitoru a jucat excelent cu FC Braşov, colega de serie din B2, iar la final şi-a asigurat o victorie categorică, cu scorul de 5-0. Pe terenul de la Doiceşti, târgoviştenii au predat o adevărată lecţie de fotbal „stegarilor” cu o săptămână înainte de reluarea campionatului, iar cele cinci reuşite au aparţinut lui Cherchez (15, 53), Popa (20), Honciu (35) şi Neguţ (71). Împotriva unui adversar care a fost făcut KO din prima repriză, Chindia a mizat pe o formulă de echipă alcătuită din Meilă – Pătru, B. Dinu, Vătavu, Martac – Nisipeanu, Anton, Honciu, Stoica – Cherchez, Popa, iar în actul secund au mai intrat Gârlea – Parghel, B. Vasile, Neguţ, L, Mihai, Neniţă şi Grigore. Divizionara B dâmboviţeană a încheiat meciurile de verificare fără înfrângere, totalizând dintr-o serie de şase, cinci victorii şi un rezultat de egalitate. Achiziţiile făcute de roş-albaştrii în pauza de iarnă, Honciu şi Neguţ, s-au remarcat şi cu FC Braşov, aşa cum au făcut-o în majoritatea testelor de verificare. Mai mult de atât, ambii au reuşit împotriva braşovenilor să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. După recitalul cu „stegarii”, fotbaliştii Chindiei vor relua meciurile din campionat cu moralul ridicat, iar pe 27 februarie, în primul meci oficial din acest an vor înfrunta, lângă Turnul Chindiei, pe FCM Baia Mare, liderul seriei B2.