CSŞ-CSM Târgovişte, în finala Campionatului Naţional de baschet feminin U16

CSŞ-CSM Târgovişte s-a calificat, astăzi, în finala Campionatului Naţional de baschet feminin Under 16. Formaţia pregătită de Cătălin Tănase a obţinut biletul de trecere în ultimul act în competiţiei, după ce a trecut în semifinale de ACS Napoca Baschet Cluj, cu 51-50. Calificarea dâmboviţencelor în finală a fost una spectaculoasă şi realizată în ultimul sfert al meciului, când au întrecut adversarul cu 25-12. Pe lângă ultimul sfert, împotriva clujencelor, echipa lui Tănase şi-a mai adjudecat sfertul al doilea (15-11), iar în primul şi al treilea s-a recunoscut înfrântă cu 7-11 şi 4-16. Marcatoarele formaţiei târgoviştene în disputa cu ACS Napoca au fost T. Capanu (17), N. Ghiţă (12), C. Popescu (12), S. Stan (6), F. Anastasescu (3) şi T. Dumitru (1). În marea finală a Campionatului Naţional U16, CSŞ-CSM Târgovişte va da piept cu gazda CSU Braşov, învingătoare în faţa lui LAPI Dej (63-55), în cea de-a doua semifinală. Ultimul act al întrecerii va avea loc mâine, de la ora 15,00. În faza grupelor, CSŞ-CSM Târgovişte a contabilizat două victorii (72-28 cu CSŞ Sibiu şi 62-38 cu LPS Arad cu  şi o înfrângere (61-64 cu LAPI Dej). În finala mică a competiţiei se vor întâlni LAPI Dej şi ACS Napoca Baschet Cluj.