Chindia e învinsă de “ciuca bătăilor” Poli Iași și se apropie tot mai mult de Liga a 2-a…

Chindia a întâlnit pe Poli Iași în etapa 6 a play-out-ului, în meciul programat azi, de la 15:30, pe Ilie Oană. Poli Iași venea după o serie negativă, cu 4 înfrângeri consecutive, ultima fiind mai mult decât evidentă 5:1 cu Sepsi.

Târgoviștenii au o evoluție slabă în prima repriză, Luckassen înscriind încă din minutul 13. Ieșenii au mai avut 4 ocazii bune de a majora scorul, în timp ce echipa noastră nu a consemnat niciun moment periculos la poarta oaspeților. Chindia are un penalty neacordat în minutul 62, dupa ce mingea șutată de Bic, îl lovește în mână pe Frăsinescu. După un joc chinuit, cu mai multe încercări eșuate de a egala, Chindia este îngenuncheată în minutul 90, prin golul lui Chacana, care închide jocul.

După Clinceni, Iași își ia puncte importante și iese din zona retrogradării, meciurile contra echipei noastre devenind “o pâine bună de mâncat”. Moldovenii au urcat pe locul 11, acumulând 18 puncte. În acest moment Chindia pare o echipă cu un picior în Liga 2, după ce este învinsă de “ciuca bătăilor” pe “propriul” teren, picând pe locul 13, cu 17 puncte. Lucrurile se complică pentru echipa lui Viorel Moldovan, care are tot mai puține șanse pentru a rămâne în Liga 1, din păcate.

Chindia: Aioani / Martac, Benga, Pițian, Corbu / Bic, Rață ( L Mihai ’77) / Neguț, Dangubic (Barbu ’78), Șerban (Berisha ’46) / Ivancic (Dumitrașcu ’65). Antrenor: Viorel Moldovan.