10 medalii de aur, din 12 posibile, pentru târgovișteni la Campionatele Naționale de Radio Orientare

După câștigarea multor medalii în timpul sezonului, radio orientariștii de la CS Municipal Târgoviște au participat săptămâna trecută și la cele mai importante competiții de pe plan intern: Campionatele Naționale Individuale de Radio Orientare.
Acestea s-au desfășurat la Râmnicu Vâlcea, fiind compuse din 4 probe: Foxoring, Sprint, Clasic 144MHz, Clasic 3,5MHz. Echipa târgovișteană a fost compusă din 3 reprezentanți la categoria M19: Alexandru Gherghescu , Andrei Gherghescu  și Ștefan Olteanu ; 1 reprezentant la categoria M21: Alexandru Babeu ; 2 reprezentanți la categoria M40: Pavel Babeu  și Ionel Vișan.
Prima probă a fost Foxoring. La categoria M19, Andrei Gherghescu  și  Alexandru Gherghescu au obținut aurul și argintul.  Alexandru Babeu a obținut argintul la categoria M21, iar  Pavel Babeu tot argintul la M40.
La a doua probă, proba de Sprint, târgoviștenii au 3 titluri de Campioni prin Alexandru Gherghescu  la M19,  Alexandru Babeu la M21 și  Pavel Babeu la M40.
La proba clasică de 144MHz, au obținut din nou 3 titluri prin:  Alexandru Gherghescu, Alexandru Babeu , respectiv  Pavel Babeu. În plus, au mai trecut în contul târgoviștean și o medalie de argint prin Ionel Vișan  la categoria M40 și o medalie de bronz prin Andrei Gherghescu la M19.
Ultima probă, cea clasică de 3,5MHz a fost din nou dominată de târgovișteni. Alexandru Gherghescu  și  Alexandru Babeu și-au rezervat din nou titlul de Campioni la categoriile M19, respectiv M21. La categoria M40 Ionel Vișan a obținut aurul, urmat de Pavel Babeu pe poziția secundă.
Conform statisticilor, din 12 titluri acordate la cele 3 categorii masculine, 10 au fost câștigate de CS Municipal Târgoviște.
În urma rezultatelor din acest sezon, lotul național de Radio Orientare al României, va fi reprezentat la categoria M19 de 3 juniori târgovișteni:  Alexandru Babeu,  Alexandru Gherghescu și Andrei Gherghescu . Ei vor pleca vineri în Polonia, însoțiți de antrenorul lotului național, Babeu Pavel, pentru marea confruntare: Campionatul European de Radio Orientare.
La proba clasică de 144 MHz, au obținut din nou 3 titluri prin:  Alexandru Gherghescu, Alexandru Babeu , respectiv  Pavel Babeu. În plus, au mai trecut în contul târgoviștean și o medalie de argint prin Ionel Vișan  la categoria M40 și o medalie de bronz prin Andrei Gherghescu la M19.
La categoria M40 Ionel Vișan a obținut aurul, urmat de Pavel Babeu pe poziția secundă. Conform statisticilor, din 12 titluri acordate la cele 3 categorii masculine, 10 au fost câștigate de CS Municipal Târgoviște.
În urma rezultatelor din acest sezon, lotul național de Radio Orientare al României, va fi reprezentat la categoria M19 de 3 juniori târgovișteni:  Alexandru Babeu,  Alexandru Gherghescu și Andrei Gherghescu.
Ei vor pleca vineri în Polonia, însoțiți de antrenorul lotului național, Babeu Pavel, pentru marea confruntare: Campionatul European de Radio Orientare.