Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a debutează luni, 22 iunie 2026, iar în județul Dâmbovița sunt înscriși 3.632 de candidați, conform datelor centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița.
Examenul se va desfășura în perioada 22 iunie – 8 iulie 2026, în 106 centre de examen organizate la nivelul județului.
Calendarul probelor scrise este următorul:
- 22 iunie 2026 – Limba și literatura română;
- 24 iunie 2026 – Matematică.
Primele rezultate vor fi afișate în data de 1 iulie 2026, până la ora 12.00. În aceeași zi, în intervalul 14.00 – 18.00, candidații vor putea vizualiza lucrările scrise și depune contestații. Procesul de vizualizare și depunere a contestațiilor va continua și în zilele de 2 și 3 iulie, urmând ca soluționarea acestora să aibă loc în perioada 4 – 7 iulie. Rezultatele finale vor fi afișate pe 8 iulie 2026.
Accesul candidaților în centrele de examen este permis între orele 8.00 și 8.30, iar probele încep la ora 9.00. Timpul efectiv de lucru este de 120 de minute pentru fiecare probă scrisă.
Candidații care beneficiază de măsuri de egalizare a șanselor, aprobate de Comisia Județeană, pot primi o prelungire a timpului de lucru cu maximum două ore, în conformitate cu procedurile Ministerului Educației și Cercetării.
La probele scrise, subiectele vor fi distribuite sub formă de broșură, iar candidații pot solicita pagini suplimentare, dacă este necesar. Toate sălile de examen sunt monitorizate audio-video.
Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița reamintește că este strict interzisă introducerea în sălile de examen a materialelor ajutătoare, a telefoanelor mobile sau a altor dispozitive electronice de calcul, stocare ori comunicare. De asemenea, ghiozdanele, rucsacurile, poșetele și alte obiecte personale vor fi depozitate în spații special amenajate. Refuzul respectării acestei reguli atrage imposibilitatea participării la examen.
Rezultatele vor fi comunicate anonimizat, prin utilizarea unor coduri individuale atribuite fiecărui candidat, cu respectarea prevederilor privind protecția datelor cu caracter personal.
Elevii care fraudează sau încearcă să fraudeze examenul vor fi eliminați și vor primi nota 1 la proba respectivă. Candidații pot părăsi sala de examen înainte de expirarea timpului alocat doar după trecerea unei ore de la începerea probei, fără a putea lua subiectele cu ei.
Pentru sesizarea eventualelor nereguli privind organizarea și desfășurarea Evaluării Naționale 2026, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița pune la dispoziția celor interesați linia TelVerde 0800 816 245.




Facebook
WhatsApp
TikTok




































