PUCIOASA: Profi vrea să deschidă un supermarket! Proiectul ar fi blocat de interese locale

Distribuie:

UPDATE, ora 21:00: Proiectul PUZ-ului pentru supermarketul din Pucioasa nu a trecut de comisiile Consiliului Local. Pucioasa rămâne, în continuare, sigurul oraş din judeţ fără un magazin de tip supermarket.

Oraşul staţiune Pucioasa este singurul centru urban din judeţ care nu are un magazin de tip supermarket. În urmă cu 8 ani, aici se inaugura un magazin din reţeaua Mini Max. În mod surprinzător acesta a fost închis după puţin timp. Oraşul vorbeşte că supermarketul s-ar fi intersectat cu afacerile unor oamenii din fruntea oraşului care deţin magazine în Pucioasa şi care s-au temut de concurenţa supermarketului care venea cu reduceri şi promoţii.

Social democratul, Constantin Ana, a dezvăluit astăzi pe pagina sa de facebook că un alt lanţ de magazine vrea să intre pe piaţa locală. Ana spune însă că proiectul are toate şansele să fie blocat de “cooperativa lui Bădau”.

“Asa ar trebui sa arate primul Supermarket deschis în orașul nostru în ultimii ani, minune pe care cu toții o așteptăm! Va spuneam ca asa ar trebui sa arate, pentru ca actuala conducere a orașului, direct interesata, face toate eforturile sa blocheze apariția lui!!! Nu contează ca aceasta investiție generează 30 noi locuri de munca și venituri suplimentare la bugetul local! Nu contează ca astfel facem și noi un pas către civilizație! Contează doar faptul ca sunt afectate interesele mărunte ale unor persoane din conducerea orașului!!! Maine, în ședința Consiliului Local, este analizata solicitarea agentului economic pentru aprobarea PUZ-ului, iar “cooperativa” lui Badau lucrează de zor pentru blocarea proiectului! Consilierii au fost contactați pentru a bloca aceasta investitie!!! Cei patru consilieri locali PSD vor susține acest proiect împreună cu alți consilieri ce dau dovada de caracter și aplecare asupra problemelor orașului! Dar îmi este teama ca nu va fi suficient!” a precizat Ana. 

Firma  care solicită aprobarea Planului Urbanistic Local este deţinătoarea lanţului Profi, care are magazine în majoritatea oraşelor judeţului.

pucioasa

Foto – Supermarketul din Pucioasa la inaugurare, în 2007. Este închis din 2008.

Distribuie:

alegeri
alegeri
Regata Turbnobio

Valeriana Gurmand + Raiman

Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]

#Citeste si:



Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Flax Gopo Webhosting Armand Media Star Sistems Security - Paza si protectie

: 10 ganduri despre “PUCIOASA: Profi vrea să deschidă un supermarket! Proiectul ar fi blocat de interese locale

  • 26 noiembrie 2016 at 9:36
    Permalink

    DA VREAU SA SE DESCHIDA AMBELE MARCHETURI ,, PROFI SI CELALALT IN LOCUL LUI MINI MAX SA SCAPAM DE BISNITARIA MIZERABILA DIN PUCIOASA !!! OARE CAND SE VOR DESCHIDE ???

    Reply
  • 15 octombrie 2015 at 18:48
    Permalink

    au venit chinejii si au deschis un magazin a venit primaru si lea taiat scara ca vezi doamne era pe domeniu public apoi ia inchis dar avem in centrul orasului un restaurant care a inchis trotoarul public complect si daca vrei sa treci risti sa mananci bataie iar cel ce cmenteaza ce bun este poimaru ca ne da mancare romaneasca e un pupincurist probabil ca este si el ca vice primarul care ne ia bani pe parcare pe un drum pe care nul repara pentru ca nu este in custodia administratiei locale dar bani luati se duc la parohia lui butca

    Reply
  • 25 septembrie 2015 at 0:10
    Permalink

    Un american ai punctat bine, e un bou ))) ei cred ca formeaza outlet-uri … romanești, cu custi din grilaje pe langa magazin în care tin marfă, cu ligheane și castroane expuse pe caldaram., ei sunt producatori, … Zice ca ne da marfa din china dar ei aprovizioneaza de la Dragonul Rosu si produc la Pavcom. Boicot scrie pe voi.

    Reply
  • 24 septembrie 2015 at 20:33
    Permalink

    eh, mister enache e de toate> si arhitect si comerciant si politician si ce vrei sa fie la moment. bani sa iasa. ca e spaga, ca e mita, ca solda, ca e bonus, nu conteaza ce-o fi sa fie,nu stie ca producatori autohtoni nu mai exsta de vreo 10 ani. pana si aia din baleni si din baldana vand produse turcesti la poarta. iar piata 1 mai n-a mai vazut produse romanesti tot de vreo 10-15ani. nici producatori.. ca brunetii aia numa producatori nu-s.

    Reply
  • 24 septembrie 2015 at 10:46
    Permalink

    Mister Enache, esti cumva “neam” cu Primaru’ ? Altfel nu se explica inversunarea cu care il aperi!
    Sa-ti fie rusine caci sigur vezi nedreptatea dar interesul tau poarta fesul primarului!
    Si, just FYI ( cred ca stii ce inseamna caci zisesi ca te plimbasi prin statele americane) supermarketurile din SUA nu sunt pe autostrazi ci in ” cartiere”. Iar in Austria si Germania, Lidl traieste in armonie cu Aldi/ Hofer, Billa si Penny, unul langa celalalt ca sa aiba omul de unde alege. Asta e concurenta capitalista, Boule!!

    Reply
  • 24 septembrie 2015 at 1:09
    Permalink

    Nenea Enache Lucian, dar pe mine, românul de rând, ce ar trebui să mă intereseze? Să cumpăr produse românești de maxim aceeași calitate la prețuri mai mari? Să îi fac vânzare “micului întreprinzător” sau primarului care cumpără de la supermarket și vinde la el în magazin cu 200% adaos? Să fie ei bine în timp noi ne chinuim să ne cumpărăm mâncarea? Și pe primar ce ar trebui să-l intereseze, bunăstarea lui, a câtorva altor comercianți sau cea a tuturor locuitorilor?

    Reply
  • 23 septembrie 2015 at 23:34
    Permalink

    Mai turistule (ce-mi place sa vorbesc singur) daca ai fost roman ai fi aflat ca peste 80 % din produsele din supermarcheturi din Romania nu sunt romanesti, ca toate aceste retele au transformat Romania intr-o piata de desfacere, ca cei care ar trebui sa apere cumparatorul roman Oficiul concurentei nu ia nici o masura impotriva politicii de monopol impusa de aceste retele. Dar supermarchetul ala construit pe terenul lui papa Diaconescu tatucul PSD-ului din Pucioasa de ce a murit domnule turist? – de moarte naturala, otravit, de batranete, de prost ce era directorul, sau datorita cetatenilor din Pucioasa care preferau sa manance ou de gaina si carne de porc sau vita de la nea Ion decat de la impersonalul supermarchet unde nu stii daca manaci carne veche de 10 ani din rezerva armatei americane sau carne din China de la porci- mutanti genetici- hraniti probabil cu excremente umane ca in China nimic nu se risipeste.

    Reply
    • 25 septembrie 2015 at 13:40
      Permalink

      de ce nu ne lasi pe noi sa ne alegem produsele? eu zic sa se deschida si ramane la aprecierea fiecarui cetatean de unde vrea sa cumpere si ce vrea sa cumpere

  • 23 septembrie 2015 at 20:01
    Permalink

    Este perfect adevarat! Primarul Badau nu vrea in Pucioasa decat jegul lui de magazin infect,inghesuit si cu cateva produse. Va bloca orice initiativa de acest fel!
    Este incredibil,Pucioasa este singurul oras din judet care nu are un supermarket civilizat,indiferent din care lant. Iar nesimtitii de consilieri,niste mizerabili si niste slugi!

    Reply
  • 23 septembrie 2015 at 16:36
    Permalink

    Dar v-ati ganditt cati mici producatori autohtoni ” omoara” un supermarchet amplasat in oras. In SUA supermarcheturile se amplaseaza pe autostrada si au si statie de combustibil care vinde combustibil mai ieftin. Cand a aparut XXL si Kaufland in Targoviste producatorii din piata 1 Mai au pierdut 30 % din vanzari. E bine sa ai de unde alege dar lasati-l pe primar in pace.Badau a avut un proces pe tema supermarchetului amplasat pe terenul unde trebuia sa se dezvolte statiunea hotelul Ceres,. pe vremea cand era doar consilier.Nu face decat sa-si mentina un punct de vedere si are acest drept Gazetuto !!!

    Reply

Lasă un răspuns

Info politica de confidentialitate

Cititorii Gazetei - Google.com
Cititorii Gazetei - Trafic.ro