Târgovișteanul Radu Papoe a câștigat al treilea titlu ITF Pro din cariera sa

screenshot 20231009 102446 edit 15634021362718

Speranță a tenisului masculin românesc, târgovișteanul Radu Papoe a bifat recent al treilea titlu ITF Pro din cariera sa de profesionist, la Ithaca, New York. După un meci greu, de aproape 3 ore, Radu a câștigat finala învingând pe colegul său de generație, canadianul Liam Draxl cu 3-6 6-1 6-2. Mai multe despre Radu Papoe … Citește mai mult

A început anul în forță! Radu Papoe a câștigat Cupa de Iarnă Politehnica

Târgovișteanul Radu Papoe a fost de neoprit la Cupa de Iarnă Politehnica, concurs desfășurat la București, în această săptămână. Sportivul de la CS Târgoviște și-a adjudecat trofeul pus în joc la categoria U16, obținând numai victorii pe linie. Papoe a ieșit învingător după ce la învins în finală pe Dragoș Popeangă (AS CS Tenis Masters … Citește mai mult

Vacanță pentru cel mai bun tenismen U14 din Europa! Radu Papoe încheie stagiul de pregătire cu lotul național al României

Tenismenul Radu Papoe se pregătește de o scurtă vacanță! Mâine, sportivul de la CS Târgoviște va încheia stagiul de pregătire al iernii cu lotul național al României U16, desfășurat la Cheile Grădiștei. Coordonat de Sorin Erlic și antrenat de Cătălin Papoe, tatăl său, Radu și-a propus ca în 2017 să atingă cele mai bune … Citește mai mult

Cel mai bun tenismen sub 14 ani din Europa! Radu Papoe, premiat la Gala tenisului românesc

Federația Română de Tenis a organizat la sfârșitul săptămânii trecute Gala tenisului românesc. Sportul “alb” dâmbovițean a fost reprezentat la evenimentul ce a avut loc la Clubul “Fratelli” din București de Radu Papoe, cel mai bun jucător român U14. Târgovișteanul a fost recompensat la această gală cu premiul pentru cel mai bun tenismen sub … Citește mai mult

Strălucitor la Turneul Campionilor U14! Radu Papoe, învingător la Tennis Europe Junior Masters

Târgovișteanul Radu Papoe a cucerit Italia! Tenismenul Clubului Sportiv Târgoviște și component al lotului național al României U14, a devenit câștigător la concursul Tennis Europe Junior Masters, echivalentul Turneului Campionilor, pentru jucători U14 și U16. Având parte de evoluții de excepție pe zgura din Reggio Calabrio, dâmbovițeanul și-a adjudecat la pas redutabila competiție. În finala … Citește mai mult

Tenis. Radu Papoe, victorios în primul joc la Tennis Europe Junior Masters

Debut perfect pentru Radu Papoe la turneul campionilor europeni Tennis Europe Junior Masters U14. Tenismenul târgoviștean a început cu dreptul meciurile întrecerii continentale găzduite de localitatea Reggio Calabria, din Italia. Dâmbovițeanul a trecut în runda inaugurală a competiției de ucraineanul Oleksiy Shestakov, favorit 1, cu 6-1, 6-3. Mâine, în semifinale, Papoe va da peste danezul … Citește mai mult

Din victorie în victorie la Plzen! Radu Papoe s-a calificat în optimi la Campionatul European

Cehia îi prieşte de minune lui Radu Papoe! Tenismenul Clubului Sportiv Târgovişte s-a calificat, astăzi, în optimile de finală ale Campionatului European Under 14. Dâmboviţeanul a reuşit accesul în noua fază a întrecerii după ce l-a învins în 16-imi pe slovacul Jakub Katuch, cu 6-2, 6-3. Papoe a arătat o evoluţie bună şi în turul … Citește mai mult

TENIS: Radu Papoe, medaliat de două ori cu aur la Naţionalele de iarnă U14

Început perfect de an pentru Radu Papoe! Tenismenul de la CS Târgovişte a devenit primul sportiv dâmboviţean medaliat cu aur în 2016. Acesta a cucerit de două ori titlul de campion la Campionatele Naţionale individuale de iarnă U14, după ce s-a impus atât în proba de simplu, cât şi în cea de dublu, unde a … Citește mai mult

La un pas de finală! Radu Papoe a acces în careul de aşi al Naţionalelor de iarnă U14

Tenismenul Radu Papoe continuă să fie de neoprit la Campionatele Naţionale individuale de iarnă U14, găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti. Sportivul legitimat la CS Târgovişte a reuşit calificarea în semifinalele turneului după ce l-a depăşit în sferturi pe Ştefan Andrei (CS Dacia Galaţi), cu obişnuitul scor de 6-1, 6-0. Până la … Citește mai mult