kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Victorie pentru Sorana Cîrstea la Madrid!

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, beneficiară a unui wild card, s-a calificat, duminică, în turul doi al turneului WTA de la Madrid, de categorie Premier Mandatory, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii de 5.439.350 de dolari.

Cîstea, aflată pe locul 64 în ierarhia mondială, a învins-o, în primul tur, scor 6-1, 3-6, 7-6 (5), pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cap de serie numărul 13 şi locul 16 WTA.

Partida a durat două ore şi 26 de minute. Românca a reuşit un as, a comis două duble greşeli, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 62 la sută cu prima minge şi 55 la sută cu cea de-a doua. Cîrstea a reuşit patru break-uri şi şi-a cedat serviciul de trei ori.

În runda următoare, Sorana Cîrstea, în vârstă de 27 de ani, o va întâlni pe amerincanca Catherine Bellis (18 ani, locul 59 WTA), care s-a calificat în această fază a competiţiei după o victorie, în trei seturi, cu rusoaica Daria Gavrilova (26 WTA).

Prezenţa în turul doi de la Madrid este recompensată cu 65 de puncte în ierarhia mondială şi 32.260 de euro.

 

sursa: www.prosport.ro

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media