O pereche de aur! Vlad Breazu şi Vasile Duţă, pe primul loc în proba de dublu la Naţionalele de tenis U12

Tenismenii dâmboviţeni Vlad Breazu şi Vasile Duţă au cucerit Sibiul! Cei doi sportivi legitimaţi la CS Târgovişte au reuşit să câştige titlul de campioni în proba de dublu a Campionatului Naţional de vară U12. Perechea târgovişteană, cap de serie numărul 1, a intrat în posesia medaliei de aur după ce a învins în finală binomul format din Rareş Bordei (CS Tenis Slobozia)/ Mihnea Zaharia (CS Major Bucureşti), cu scorul de 6-4, 2-6, 10-3. Pe toată durata întrecerii, perechea târgovişteană (coordonată de Sorin Erlic) a fost una de neoprit şi nemiloasă în faţa tuturor adversarilor care i-au ieşit în faţă. Pentru cuplul Breazu/Duţă victoria din finală a fost singura asigurată în trei seturi, în rest acesta s-a impus de fiecare dată la capătul a numai două seturi. Astfel, binomul dâmboviţean a depăşit în semifinale perechea Cristian Gheorghiu (TC Bucureşti)/ David Voinea (TC Rm. Vâlcea) – 6-4, 6-4, în sferturi duo-ul Răzvan Aghion (CFR Iaşi)/ Alin Fătu (TC Bucureşti) – 6-0, 6-2, iar în turul 2 cuplul Răzvan Gligor (TC Sun)/ Ioan Tăuţ (Sighetu Marmaţiei) – 6-1, 6-2. Pe de altă parte, astăzi, Vlad Breazu are şansa de a pătrunde în finala turneului individual, dacă va trece de Răzvan Aghion, în semifinale.