Liderul campionatului de fotbal-tenis se pregăteşte la turaţie maximă pentru play-off

Echipa de fotbal-tenis Proactiv Târgovişte îşi turează încet şi sigur motoarele pentru play-off-ul campionatului naţional. Cu o etapă înainte de finalizarea sezonului regulat, gruparea târgovişteană a participat la un turneu internaţional amical, în Ungaria, unde a obţinut unele dintre cele mai bune rezultate. Liderul la zi din întrecerea internă a reuşit să încheie competiţia găzduită de Szentes pe podium la toate secţiunile la care a luat parte. Astfel, la întrecerea de dublu a terminat pe primul loc, la cea de triplu pe 2 şi la cea de simplu pe 3. În proba de dublu, echipa dâmboviţeană şi-a asigurat locul 1 după ce a trecut în semifinale de Hajduszoboszlo (UNG), cu scorul de 2-0, iar în finală de bihorenii de la Salonta, cu acelaşi scor. În schimb, la triplu Proactiv a terminat pe 2 după ce s-a recunoscut înfrântă în finală de Salonta (0-2), iar la simplu a încheiat competiţia pe 3, la capătul unui succes contabilizat în finala mică împotriva lui Victory Cluj (2-0). Lotul echipei târgoviştene este alcătuit în actuala stagiune din Dragoş Bizdrigheanu, Lorin Petrescu, Mirel Fleancu, Răzvan Păuna şi Florin Purice. Proactiv va susţine pe 19 septembrie ultimul joc din sezonul regulat, în deplasare, împotriva lui CSU Ploieşti, iar apoi va lua startul în play-off. În campionatul naţional de fotbal-tenis, formaţia dâmboviţeană ocupă primul loc, cu 149 de puncte acumulate, urmată apoi, de CSU Ploieşti (107 p) şi CS Chimia Râmnicu Vâlcea (102 p).