Flacăra Moreni a acces în turul doi al Cupei României

Echipa lui Paraschiv a făcut „instrucţie” cu FCM în prelungiri

Flacăra Moreni a debutat cu dreptul în noua stagiune a Cupei României. Echipa lui Gabriel Paraschiv s-a calificat în faza secundă a competiţiei KO după ce a învins pe FCM Târgovişte, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, după prelungiri. În disputa cu Municipalul, morenarii au reuşit să-şi asigure victoria în urma golurilor marcate de Iliescu (8, 103), Drăgan (64) şi Huţuşoru (119 –pen). Pentru gruparea din Şotânga, cele două reuşite au fost semnate de Ionuţ Constantin (30, 52). După succesul meritat cu FCM Târgovişte, Flacăra este singura echipă dâmboviţeană care a reuşit să depăşească primul tur al Cupei.

Urban Titu, eliminare după un meci de coşmar

Într-un alt meci din runda inaugurală a competiţiei surprizelor, Urban Titu a ieşit şifonată din duelul cu giurgiuvenii de la Unirea Izvoarele. Într-un meci, cu o desfăşurare halucinantă, gruparea din sudul judeţului a pierdut dramatic, după prelungiri, cu scorul de 4-5. În fieful divizionarei D giurgiuvene, Titu a condus la pauză cu 4-0, prin reuşitele semnate de Neguţ (2), Rădescu, şi Ivaşcu, dar la finalul celor 90 s-a văzut egalată, de gazde, prin golurile marcate de Rădulescu, V. Pârvu (2) şi Asan. Mai mult de atât, în prelungiri, Titu a mai încasat un gol de la Preoteasa, care o făcut-o să părăsească pe uşa din dos Cupa României. Al doilea tur al Cupei va avea loc pe 29 iulie şi vor participa 42 de echipe (37 de echipe calificate din prima fază + alte cinci divizionare C).