CS Municipal Târgovişte, coşmarul echipei din Satu Mare!

Târgoviştea rămâne coşmarul echipei din Satu Mare şi îşi trece în cont  a 19 – a victorie din tot atâtea dueluri directe cu adversara din nord vest. Partida de la capătul ţării a semănat izbitor cu ultimul joc al finalei de anul trecut câştigată de dâmboviţence cu un neverosimil 3 – 0, la general. Ca şi atunci, elevele lui Florin Nini au început bine şi au condus mai mereu în primul sfert şi părea că misiunea va fi mult mai uşoară decât se preconizase. Următoarele 10 minute au fost ale gazdelor, care au izbutit să recupereze handicapul iniţial şi să se apropie, ba chiar să treacă la conducere. Pe fondul unui joc în care s-a ratat exasperant, campioana a reuşit să intre la cabine cu un avantaj minim, păstrându-se astfel tensiunea pentru ultima jumătate.
Impulsionate de sprijinul fanilor prezenţi în cocheta sală a Liceului cu Profil Sportiv din localitate, sătmărencele au început bine sfertul al treilea. Whittington s-a trezit după 20 de minute modeste şi a început să nimerească mai des ţinta. De partea cealaltă, Jillian Robbins a marcat atunci când Târgoviştea avea mai mare nevoie şi s-a mers cap la cap până spre finalul mitanului. Cu 10 minute înainte de final, amfitrioanele aveau un avans minim, de două puncte şi era clar pentru toată lumea că soarta partidei se va hotărî în ultimele minute.