Cătălin Cristea boxează pentru Centura de Aur la Craiova – categoria 91 de kilograme!

Pugilistul dâmboviţean Cătălin Cristea se simte excelent la ediţia din acest an a turneului internaţional „Centura de Aur – Nicolae Linca”, găzduit de Sala Sporturilor, din Craiova. Boxerul Clubului Sportiv Municipal Târgovişte a reuşit, în această după-amiază, calificarea în finala întrecerii, destinate categoriei 91 de kilograme. Cristea a pătruns în ultimul act al concursului, după ce a trecut în semifinale de egipteanul Aly Abdalla Samy, cu scorul de 3-0. Dâmboviţeanul îl va întâlni în finala celei de-a 40-a ediţii a turneului (duminică) pe ucraineanul Stanislav Kutin, boxer ce l-a învins în penultimul act al competiţiei pe sud-coreeanul Kim Jiung. Antrenorul secţiei de box a clubului târgoviştean are încredere în potenţialul lui Cristea că se va descurca foarte bine şi în finală. „Până acum Cătălin a boxat exemplar. Am încredere în el ca va da totul şi în finală, aşa cum a făcut-o şi în semifinale. Împotriva adversarului din finală am încredere în Cătălin că se va mobiliza din nou exemplar, iar la final va ieşi învingător”, ne-a declarat Nicu Tamaş. Ultimul boxer dâmboviţean care a cucerit Centura de Aur, a fost Nicolae Neagu, în 1978, la categoria 57 de kilograme.