Campioana, victorioasă în derbi-ul tradiţional. CSM Târgovişte a dat de pământ cu ICIM Arad

Campioana României la baschet feminin şi-a spălat multe păcate în această seară. În runda cu numărul 9 a campionatului, CSM Târgovişte a obţinut o victorie superbă (81-74), pe teren propriu, în derbi-ul tradiţional cu ICIM Arad. Chiar dacă dâmboviţencele au începutul jocul cu a doua şansă la victorie, acestea s-au dovedit superioare adversarului, înregistrând cel mai preţios succes din acest sezon. Împotriva Aradului, CSM-ul a început jocul cu frâna de mână trasă, dar şi-a arătat adevărata valoarea în actul secund, când a reuşit o revenire de senzaţie. În schimb, până la descătuşarea din a doua parte a întâlnirii, târgoviştencele au clacat de fiecare dată în primele două sferturi. Corecţiile făcute de Vasic la pauză au dus gruparea dâmboviţeană să fie mult mai incisivă la panoul advers în actul secund. Pentru început, jucătoarele CSM-ului au redus din handicap, câştigând sfertul trei, după care în ultima parte a întâlnirii au dat lovitura de graţie arădencelor, contabilizând o victorie puţin sperată. Prin succesul cu ICIM, campioana a atins cea de-a patra victorie consecutivă în campionat.

CSM Târgovişte – ICIM Arad   81-74 (17-22, 14-16, 19-15, 31-21)

CSM: D. Cosby (17), T. Principe (10), E. Williams (4), T. Wampler (16), A. Pop (2) – A. Thompson (6), A. Orosz (8), L. Toma (14), A. Huţanu (4). Antrenor: Predrag Vasic

ICIM: B. Hadzovic (14), S. Dyer (11), M. Reid (25), K. McCarthy (3), A. Stoenescu (17) – J. Gill (2), R. Laza (2). Antrenor: Jose Miguel Araujo.