kiss2025a.jpg Euroguard 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Dâmbovițenii încearcă să cucerească munții Europei

Astăzi, o echipă de dâmbovițeni curajoși, formată din Nicu Posta de la Asociaţia de Turism Chindia, Marius Prundaru şi Ileana Bocanciu de la Asociaţia Ecologică Floare de Colţ, au plecat într-o nouă expediţie, intitulată sugestiv „ZUGSPITZE 2013”.

Traseul (foto 2) va include o călătorie cu mașina din România până în Germania – zona Rosenheim/Munchen, unde alpiniștii vor sosi joi, in jurul orei 9, apoi o călătorie cu trenul spre Garmisch-Partenkirchen, drum spre cabana Hohentalanger aflată la 1400 m. Apoi vineri dimineata, la ora 6, alpiniștii dâmbovițeni vor pleca pe valea Iadului, pe un traseu tip via ferrata (scari metalice, cabluri, asigurari speciale), o mică porțiune de ghetar, apoi o urcare gen Piatra Craiului, zona La lanțuri. Este un traseu de aproximativ 5 – 7 ore, iar coborârea se face cu telecabina.

Echipa va încerca să arboreze steagul României și steagul cetății Târgoviște pe cele mai înalte vârfuri din Germania și Benelux , pe care Nicu Posta le-a primit de la viceprimarul Ciprian Prisăcaru

În această încercare, cei trei temerari sunt sustinuţi de Primăria Municipiului Târgovişte şi primăria oraşului Fieni, precum şi de câteva firme care sprijină expediția.

Distribuie:

Lasă un comentariu

Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media