Victoria grea, dar dulce, pentru Chindia!

Chindia a întâlnit azi în cadrul etapei 23 pe Știința Miroslava, ocupanta locului 15 în clasament, într-un meci început la orele 16:00 pe Eugen Popescu. Aproximativ 1000 de spectatori au fost prezenți la această partidă, în care vremea a fost mohorâtă iar gazonul foarte moale.

Repriza 1

Goool Chindia! Târgoviștenii deschid scorul în minutul 7 prin Florea Daniel după recentrarea lui Vătavu! Chindia are posesia și domină, cele mai multe faze consumându-se în jumătatea oaspeților. Cristi Cherchez lovește transversala în minutul 18 după o acțiune ofensivă formată din pase rapide. Rogoveanu primește galben în minutul 32. Minutele trec fără faze notabile, un joc precaut al târgoviștenilor care nu-și permit pași greșiți, final de repriză.

Repriza 2

Terenul greu oprește multe faze ale jocului, Chindia rămâne în continuare în posesie, primul sfert de oră al reprizei secunde consumându-se fără momente importante. În minutul 71, Liviu Mihai trage periculos, mingea trecând puțin peste transversală. Oaspeții răspund la distanță de un minut printr-un șut in lateral, fără probleme pentru Popescu. În minutul 76 Cherchez ia galben pentru proteste, după ce arbitrul central nu acordă galben la un fault al oaspeților, cu toate că se impunea această măsură, publicul se aprinde. Oaspeții atacă, Neicuțescu faultează și primește galben în minutul 84. În minutul 90 Neguț înscrie după un contraatac al Chindiei, închizând meciul! Final de meci, Chindia câștigă cu greu, chiar dacă în tur a învins pe terenul oaspeților cu 9-0.

Componența echipei: Popescu I, Martac, Vătavu, Ciobotariu, Dumitrașcu / Neicuțescu, Mihai L, Rogoveanu (Pencea 68), Stoica C (Nisipeanu 63) / Florea D, Cherchez (cpt) (Neguț 85). Antrenor: N. Croitoru.