Euroguard InCaseEnergy 	oneminamed_nav.gif kiss2025a.jpg

USR: Tot procesul de înmatriculare a mașinilor se va putea face și online, fără drumuri la ghișeu

Tot procesul de înmatriculare a mașinilor se va putea face și online!  Azi, Parlamentul a adoptat proiectul inițiat de Radu Miruţă care te scapă de drumurile la ghișeu când vrei să-ți înmatriculezi autovehiculul.
 În 2024, înmatricularea vehiculelor a fost mutată parțial în online, dar oamenii tot au trebuit să meargă la ghișeu pentru a obține datele de conectare la platformă. Proiectul de lege inițiat de deputatul USR Radu Miruță în martie 2024, adoptat astăzi, elimină acest ultim drum.
 Concret, după ce legea va fi promulgată de președinte, Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor va avea obligația să creeze online conturile de utilizator și să furnizeze cetățenilor datele de acces, printr-un flux complet digital – inclusiv interacțiunea cu angajații instituției.
Pe scurt, înmatricularea „online” a autovehiculelor nu se va mai face la ghișeu.
„Fără digitalizare, chiar și cu pași mici, România nu își poate accesa potențialul. Am inițiat acest proiect din opoziție, mi s-a spus că nu se poate, iată că s-a putut! Este un act de igienă civică să «tăiem» din drumurile pe care cetățenii le fac la ghișee, atunci când putem construi alternativa”, spune Radu Miruță, deputat USR și ministru al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.
589906105 1421900285970984 1247968718700540109 n
Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > [email protected]
MedcareTomescu romserv.jpg hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic memco1.jpg
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media