TENIS: Radu Papoe, învingător la Hungarian Open

Târgovișteanul Radu Papoe a fost strălucitor la turneul internațional Hungarian Open. Tenismenul Clubului Sportiv Târgoviște a devenit câștigătorul concursului U 16 găzduit de Budapesta săptămâna trecută. Dâmbovițeanul a terminat pe primul loc întrecerea după ce l-a depășit în finală pe ungurul Peter Sallay, cu 6-4, 6-1. În cadrul turneului de la Budapesta, Sallay a plecat din postura de favorit 1, iar Papoe a fost desemnat de organizatori al patrulea favorit. Până la jocul din finală, târgovișteanul a trecut de orice adversar care i-a ieșit în cale. La fel ca în ultimul act, în toate celelalte jocuri, acesta a avut parte numai de tenismeni din Ungaria. În semifinale l-a depășit pe Peter Fajta (6-0, 6-1), iar în sferturi pe D. Buzonics (4-6, 7-5, 6-4). În schimb, în primele două tururi, i-a învins pe Balint Balogh (6-3, 6-0) și pe  Dominik Thuri Nagy (6-1, 6-1). Începând de astăzi, Papoe participă la Internaționalele României Under 18, găzduite de orașul Mediaș. Târgovișteanul a primit din partea organizatorilor un wild-card și se va afla pe tabloul principal. În primul tur al concursului, dâmbovițeanul îl va înfrunta pe croatul Karlo Divkovic.