Tenis. Radu Papoe, finalist la Bohemia Cafelux Cup

Bohemia Cafelux Cup a reprezentat ultimul turneu internaţional la care s-a remarcat Radu Papoe. Aflat în plină accensiune, tenismenul de la CS Târgovişte a devenit finalist al concursului din Cehia după ce şi-a arătat din plin colţii la categoria Under 14. Singura înfrângere pe care a suferit-o dâmboviţeanul la competiţia de la Rakovnik a fost în finală, când s-a înclinat în faţa altui român, Nicholas Ionel (Al Body Bucureşti), cu scorul de 6-7 (5), 1-6. Până la disputa din ultimul act, târgovişteanul a strălucit de fiecare dată pe suprafaţa de zgură. În semifinale, Papoe a trecut de sârbul Viktor Jovic (7-6 (3), 6-2), iar în sferturi de britanicul Ali Hassan (6-2, 7-5). De asemenea, în primele trei tururi, acesta i-a învins pe rând, pe Noah Lopez – Elveţia (6-1, 6-0), K. Kubic – Cehia (4-6, 6-2, 6-3) şi Uulu Eldiyar – Rusia (6-2, 6-1). Înainte de participarea la Bohemia Cafelux Cup, tot în Cehia, târgovişteanul a câştigat Wilson Cup, turneu desfăşurat la Praga. În momentul de faţă, Papoe se prezintă ca fiind una dintre marile speranţe ale tenisului românesc.