Tenis. Radu Papoe a câştigat Trofeul Sportul Studenţesc

Colecţia de trofee a tenismenului Radu Papoe s-a mărit din această săptămână. Sportivul legitimat la CS Târgovişte şi-a adjudecat destul de uşor Trofeul Sportul Studenţesc, la categoria Under 14, din cadrul Circuitului Naţional FRT. Dâmboviţeanul a dispus în marea finală a concursului de Andrei Andrei, de la CSŞ 2 Bucureşti, cu scorul de 6-1, 6-1. Papoe, antrenat de tatăl său, Cătălin, a fost de neoprit la întrecerea din capitală, iar pe durata turneului a pierdut doar şase break-uri. Până la disputa cu Andrei, târgovişteanul l-a întrecut, în finala primei jumătăţi a tabloului principal, pe Alexandru Pavel (CS Dinamo Bucureşti), în două seturi 6-1, 6-0. De asemenea, acesta a trecut în semifinale de George Luncaşu (CS Mamaia), cu 6-1, 6-2, iar în sferturi de Andrei Butnaru (ACS MS Team Bucureşti), 6-0, 6-0. În schimb, în primul tur a avut liber, iar în al doilea l-a depăşit pe Toma Danilov (AS CS Tenis Masters), cu 6-0, 6-0. La Trofeul Sportul Studenţesc, Papoe a fost desemnat de organizatori principalul favorit al competiţiei. Pe de altă parte, fratele său, Cezar a devenit câştigător al Trofeului Sportul Studenţesc – 100 de ani, la categoria Under 10. În ultimul act al întrecerii, Cezar Papoe l-a învins în finală pe Vlad Moroi (CS Dinamo Bucureşti), cu scorul de 6-3, 6-0. Un alt dâmboviţean care a luat parte la Trofeul Sportul Studenţesc a fost şi Vlad Breazu (CS Târgovişte). Acesta a cedat la U14, în sferturi, în faţa finalistului Andrei Andrei, cu 5-7, 1-6.