Tenis. Andrei Voican, dublu câştigător la Daimon Cup

Andrei Voican a cucerit Bucureştiul! Micuţul tenismen dâmboviţean a devenit dublu câştigător la Daimon Cup, turneu din cadrul Circuitului
Europe Tennis Junior Tour. Sportivul legitimat la CS Târgovişte s-a impus la categoria Under 12, atât la individual, cât şi la dublu. Elevul lui Pompiliu Nedelcu şi-a adjudecat trofeul la simplu, după ce şi-a adjudecat finala în faţa
moldoveanului Maxim Cazac, cu scorul de 7-6 (5), 6-2. Voican a fost de neoprit şi la dublu, acolo unde a făcut pereche cu Brayn Baltă, de la Carpaţi Sinaia. În disputa din ultimul act, binomul dâmboviţeano-prahovean a luat
faţa perechii formate din Alexandru Ciobotaru/ Alin Fătu şi s-a impus în două seturi cu 6-2, 6-4. Cucerirea celor două trofee la Daimon Cup l-a dus pe tenismenl dâmboviţean să atingă cele mai importante rezultate internaţionale din carieră. La acelaşi turneu, Vasile Duţă (CS Târgovişte) s-a oprit în sferturi, după ce a fost învins chiar de Voican, cu 6-3, 6-0. În schimb, la feminin, Oana Marinescu (Sorana Sport Club Târgovişte) a devenit finalistă la dublu, iar la simplu a părăsit turneul în turul secund.