Sorana Cîrstea a abandonat în sferturi la Nuremberg

Sorana Cirstea s-a retras in timpul meciului cu Alison Riske, din cadrul sferturilor de finala ale turneului de la Nuremberg.

Tenismena noastra, aflata pe locul 45 in ierarhia WTA, a abandonat in setul trei, la scorul de 6-2, 5-7, 0-1.

Sportiva nascuta la Targoviste conducea cu 6-2, 4-3 in momentul in care a suferit o accidentare la piciorul stang.

A continuat partida, dupa un time out medical, dar jocul ei a fost vizibil influentat de accidentare si, in cele din urma, a decis sa se retraga dupa primul game din setul decisiv.

Pentru prezenta in sferturi la Nuremberg, Sorana va fi recompensata cu un cec in valoare de 6.175 de dolari si 60 de puncte in clasamentul WTA.

Sorana are acum la dispozitie doar doua zile pentru a se reface in vederea meciului cu australianca Daria Gavrilova, din primul tur la Roland Garros.

De partea cealalta, Alison Riske (locul 105 WTA), care o va intalni pe Simona Halep in prima runda la Roland Garros, va juca in semifinale la Nuremberg cu invingatoarea sfertului dintre Kiki Bertens si Kirsten Flipkens.