Ploaie de goluri pe „Eugen Popescu”. Chindia a devenit noul lider din seria B2

Chindia Târgovişte a ajuns de neoprit în Liga a 2-a! Gruparea dâmboviţeană a devenit noul lider al seriei B2, după ce a obţinut o victorie în stil de mare echipă împotriva codaşei Metalul Reşiţa. Lângă Turnul Chindiei, roş-albaştrii au dat recital, iar la final au ieşit învingători cu un neverosimil scor de 7-0! În faţa unui adversar care a trecut sporadic de jumătatea terenului, târgoviştenii s-au aflat pe întreaga durată a întâlnirii la conducerea jocului  şi au oferit un adevărat spectacol la poarta adversă. Ploaia de goluri la buturile lui Lucic a început în minutul 14, când Neguţ a deschis scorul, printr-un şut la colţul lung, în stânga goal-keeperului reşiţean. Până la pauză, recitalul târgoviştean a continuat cu „dubla” lui Cherchez (26, 43), iar după pauză, acesta a atins cote alarmante pentru reşiţeni. Într-un decurs de şase minute, Popa l-a copiat pe Cherchez, marcând tot două goluri (60, 66), iar tabela a fost înschisă de reuşitele lui Honciu (83) şi Vătavu (90+2). Prin succesul de astăzi, Chindia a demonstrat că nu mai are cum să rateze play-off-ul şi în acelaşi timp că este una dintre cele mai puternice formaţii din seria vestică, ce se gândeşte tot mai serios la un loc pe prima scenă a fotbalului românesc, după o pauză de aproape 18 ani!

Chindia Târgovişte – Metalul Reşiţa   7-0 (3-0)

Marcatori: Neguţ (14), Cherchez (26, 43), Popa (60, 66), Honciu (83), Vătavu (90+2).

Chindia: Aioani – Pătru, B. Dinu, Vătavu, Martac – Nisipeanu (67 Neniţă), Honciu, L. Mihai, Neguţ (73 B. Vasile) – Cherchez, Popa (85 Grigore). Antrenor: Nicu Croitoru.

Metalul: Lucic – Julei, Kis (65 Pitulice), Elhad, Makinde – Jamali, Botezatu – Costea, Vitorovici (59 Buzdugan), Anghel (57 Vlad) – Chira. Antrenor: Carol Gurgu.

Stadion „Eugen Popescu”. Spectatori: 700.

Au arbitrat: Lucian Andrei Ţiţii (Sibiu) – Gheorghiţă Bălan (Piteşti), Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Cristina Trandafir (Bucureşti).

Observatori FRF: Ion Mureşan şi Gabriel Bodescu (ambii din Bucureşti).

Cartonaşe galbene: B. Dinu (35), Popa (79), Vătavu (82), Cherchez (86)/ Elhad (21).